Organic Groups Site Manager (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (114 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Save
fr: Enregistrer

en: Open
fr: Ouvert

en: Link target
fr: Cible du lien

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Members
fr: Membres

en: Administer content
fr: Administrer le contenu

en: Start
fr: Début

en: Clone
fr: Cloner

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Profile
fr: Profil

en: The field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Sort by
fr: Trier par

en: Hidden
fr: Caché

en: Create account
fr: Créer un compte

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: author
fr: auteur

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: List terms
fr: Lister les termes

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Add terms
fr: Ajouter des termes

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: Toggle display
fr: Activer/désactiver l'affichage

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: No vocabularies available.
fr: Aucun vocabulaire disponible.

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Edit Site
fr: Modifier le site

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fr: Activer ou désactiver l'affichage de certains éléments des pages.

en: My content
fr: Mon contenu

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Platform
fr: Plate-forme

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fr: Réinitialiser le vocabulaire '%name' par ordre alphabétique.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Site Configuration
fr: Configuration du site

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Edit own comments
fr: Modifier ses propres commentaires

en: Edit menu link
fr: Modifier le lien de menu

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Screenshot for !theme theme
fr: Capture d'écran du thème !theme

en: Settings for !theme theme
fr: Paramètres du thème !theme

en: default theme
fr: thème par défaut

en: The %theme theme was not found.
fr: Le thème %theme n'a pas été trouvé.

en: %theme is now the default theme.
fr: %theme est désormais le thème par défaut.

en: Set default theme
fr: Choisir comme thème par défaut

en: Use the administration toolbar
fr: Utiliser la barre d'outils d'administration

en: View the administration theme
fr: Voir le thème d'administration

en: Groups audience
fr: Audience de groupes

en: Master
fr: Principal

en: Add menu link
fr: Ajouter un lien de menu

en: Return to site content
fr: Retourner au contenu du site

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
fr: Utilisé uniquement si le site est configuré pour utiliser un thème d'administration différent sur la page d'administration de l'apparence.

en: The alias needs to start with a slash.
fr: L'alias doit commencer par un slash.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href=":link">Ajouter un terme</a>.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu
