Organic Groups Site Manager (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (111 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Comments
it: Commenti

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Save
it: Salva

en: Open
it: Aperto

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site
it: Sito

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Desc
it: Disc

en: Administer content
it: Amministra contenuti

en: Start
it: Inizio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Clone
it: Clona

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Profile
it: Profilo

en: The field %field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Sort by
it: Ordina per

en: Hidden
it: Nascosto

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: author
it: autore

en: Log out
it: Esci

en: List terms
it: Lista termini

en: Manage features
it: Gestione funzionalità

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Add members
it: Aggiungi mebri

en: Add terms
it: Aggiungi termini

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: User profile
it: Profilo utente

en: Toggle display
it: Commuta la visualizzazione

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: No vocabularies available.
it: Nessun vocabolario disponibile.

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione di un dato elemento di una pagina

en: You do not have any administrative items.
it: Non si dispone dei privilegi amministrativi.

en: Add link
it: Aggiungi link

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
it: Ripristina il vocabolario %name in ordine alfabetico.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Structure
it: Struttura

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Edit own comments
it: Modifica i propri commenti

en: Edit menu link
it: Modifica voce del menu

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Screenshot for !theme theme
it: Screenshot del tema !theme

en: Settings for !theme theme
it: Impostazioni del tema !theme

en: default theme
it: tema predefinito

en: The %theme theme was not found.
it: Non è stato possibile trovare il tema %theme.

en: %theme is now the default theme.
it: %theme è ora il tema predefinito.

en: Set default theme
it: Imposta il tema predefinito

en: Use the administration toolbar
it: Usa la barra di amministrazione

en: View the administration theme
it: Visualizza il tema di amministrazione

en: Master
it: Principale

en: Add menu link
it: Aggiungi un link del menu

en: Return to site content
it: Ritorna al contenuto del sito

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
it: Questo viene utilizzato solo quando il sito è configurato per utilizzare un tema di amministrazione separato sulla pagina Aspetto.

en: The alias needs to start with a slash.
it: L'alias deve iniziare con uno slash

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
it: Nessun termine disponibile. <a href=":link">Aggiungi termine</a>.

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti
