Organic Groups Site Manager (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (117 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Administer
pt: Administrar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Settings
pt: Configurações

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Save
pt: Salvar

en: Open
pt: Aberto

en: Link target
pt: Destino do link

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Add term
pt: Novo termo

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: Administer content
pt: Administrar conteúdo

en: Start
pt: Iniciar

en: Configuration
pt: Configurações

en: Clone
pt: Clonar

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Profile
pt: Perfil

en: The field %field is required.
pt: O campo %field é necessário.

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Hidden
pt: Oculto

en: Create account
pt: Criar conta

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: author
pt: autor

en: Log out
pt: Sair

en: List terms
pt: Listar termos

en: Manage features
pt: Gerenciar features

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add members
pt: Inscrever novos membros

en: Add terms
pt: Adicionar termos

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: Toggle display
pt: Itens a exibir

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: No vocabularies available.
pt: Não há nenhum vocabulário disponível.

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativa ou desativa a exibição de certos elementos na página.

en: My content
pt: Meu conteúdo

en: Dashboard
pt: Painel

en: You do not have any administrative items.
pt: Você não tem nenhum item administrativo.

en: Add link
pt: Adicionar link

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Menu cache cleared.
pt: Cache de menu limpo.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pt: O vocabulário %name foi restaurado à ordem alfabética.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Structure
pt: Estrutura

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Published status
pt: Status

en: Edit own comments
pt: Editar os próprios comentários

en: Edit menu link
pt: Editar o link do menu

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Screenshot for !theme theme
pt: Captura de tela para o tema !theme

en: Settings for !theme theme
pt: Configurações do tema !theme

en: default theme
pt: tema padrão

en: The %theme theme was not found.
pt: O tema %theme não foi encontrado.

en: %theme is now the default theme.
pt: O tema %theme agora é o tema padrão.

en: Set default theme
pt: Definir tema padrão

en: Use the administration toolbar
pt: Usar a barra de ferramentas da administração

en: View the administration theme
pt: Ver o tema administrativo

en: Groups audience
pt: Audiência dos grupos

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: %user has been added to the group %group-title.
pt: %user foi adicionado ao grupo %group-title.

en: Add menu link
pt: Adicionar link de menu

en: Return to site content
pt: Voltar para o conteúdo do site

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
pt: Isso somente é usado quando o site está configurado para usar um tema de administração separado na página Aparência.

en: The alias needs to start with a slash.
pt: O apelido precisa começar com uma barra.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
pt: Não há termos disponíveis.  <a href=":link">Adicionar termo</a>.

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo
