Organic Groups Site Manager (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (107 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Administer
id: Kelola

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Overview
id: Sekilas

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Add term
id: Tambah istilah

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page
id: Halaman

en: Site
id: Situs

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary name
id: Nama kosakata

en: Members
id: Anggota

en: Administer content
id: Mengelola konten

en: Start
id: Mulai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Clone
id: Kloning

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Profile
id: Profil

en: The field %field is required.
id: Data %field harus diisi.

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: author
id: penulis

en: Log out
id: Logout

en: List terms
id: Lihat istilah

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Add terms
id: Tambah istilah

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: User profile
id: Profil anggota

en: Toggle display
id: Ganti tampilan

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: No vocabularies available.
id: Tidak ada kategori yang tersedia.

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
id: Aktifkan atau nonaktifkan tampilan beberapa elemen halaman.

en: My content
id: Konten-ku

en: Dashboard
id: Dasbor

en: You do not have any administrative items.
id: Anda tidak memiliki satupun pokok administratif.

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Platform
id: Perangkat

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Menu cache cleared.
id: Cache Menu telah dibersihkan.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
id: Mengembalikan urutan kategori %name ke abjad.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Structure
id: Struktur

en: All content
id: Semua isi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Edit own comments
id: Mengedit komentar sendiri

en: Edit menu link
id: Edit tautan menu

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Screenshot for !theme theme
id: Gambar tampilan tema !theme

en: Settings for !theme theme
id: Pengaturan tampilan tema !theme

en: default theme
id: tema utama

en: The %theme theme was not found.
id: Tema %theme tidak ditemukan.

en: %theme is now the default theme.
id: Tema %theme adalah tampilan bawaan sekarang.

en: Set default theme
id: Atur tema bawaan

en: Use the administration toolbar
id: Gunakan toolbar pengelolaan

en: View the administration theme
id: Melihat tema administrasi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add menu link
id: Tambahkan tautan menu

en: Return to site content
id: Kembali ke konten situs

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
id: Ini hanya digunakan jika situs dikonfigurasikan untuk menggunakan tema administrasi terpisah pada halaman Penampilan.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
id: Tidak ada istilah yang tersedia <a href=":link">Tambahkan istilah</a>.

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Administer comments
id: Administrasi komentar
