Organic Groups Site Manager (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (119 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Comments
ja: コメント

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Save
ja: 保存

en: Open
ja: オープン

en: Link target
ja: リンク先

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Menu
ja: メニュー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Add term
ja: タームを追加

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site
ja: サイト

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Administer content
ja: コンテンツの管理

en: Site menu
ja: サイトメニュー

en: Start
ja: 開始

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Clone
ja: 複製

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Profile
ja: プロフィール

en: The field %field is required.
ja: フィールド %field は必須項目です。

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Hidden
ja: 非表示

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Features
ja: フィーチャー

en: author
ja: 投稿者

en: Log out
ja: ログアウト

en: List terms
ja: タームのリスト

en: Manage features
ja: フィーチャーを管理

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Apply
ja: 適用

en: Add members
ja: メンバーを追加

en: Add terms
ja: タームを追加

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Toggle display
ja: 表示の切り替え

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: No vocabularies available.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ja: テーマで表示する特定のページ要素を指定してください。 チェックを入れたものが表示されます。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: You do not have any administrative items.
ja: 管理上の項目がありません。

en: Add link
ja: リンクの追加

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ja: ボキャブラリー %name はアルファベット順にリセットされました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Structure
ja: サイト構築

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Edit own comments
ja: 自分のコメントの編集

en: Edit menu link
ja: メニューリンクの編集

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Screenshot for !theme theme
ja: テーマ !theme のスクリーンショット

en: Settings for !theme theme
ja: テーマ !theme の設定

en: default theme
ja: デフォルトテーマ

en: The %theme theme was not found.
ja: テーマ %theme が見つかりませんでした。

en: %theme is now the default theme.
ja: %theme がデフォルトのテーマになりました。

en: Set default theme
ja: デフォルトのテーマを設定

en: Use the administration toolbar
ja: アドミニストレーション ツールバーの使用

en: View the administration theme
ja: 管理用テーマの表示

en: Groups audience
ja: グループ 視聴者

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Add menu link
ja: メニューリンクを追加

en: Return to site content
ja: サイトコンテンツへ戻る

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
ja: テーマページで管理用のテーマを別途使用する設定としている場合にだけ使用します。

en: The alias needs to start with a slash.
ja: エイリアスはスラッシュ始まりである必要があります。

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ja: 利用できるタームはありません。 <a href=":link">タームを追加</a>.

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理
