Open ReadSpeaker (8.x-1.7) - en to de translation catalogue (52 entries)

en: Content
de: Inhalt

en: Language
de: Sprache

en: Settings
de: Einstellungen

en: Listen
de: Hören

en: Button text
de: Button-Text

en: Account ID
de: Konto-ID

en: Select a language
de: Eine Sprache Auswählen

en: English (US) - English
de: English (US) - Englisch

en: English (British) - English
de: English (British) - Englisch

en: @arabic - Arabic
de: @arabic - Arabisch

en: Euskara - Basque
de: Euskara - Baskisch

en: Català - Catalan
de: Català - Katalanisch

en: Dansk - Danish
de: Dansk - Dänish

en: Azerbaijani - Faroese
de: Azerbaijani - Aserbaidschanisch

en: Suomi - Finnish
de: Suomi - Finnisch

en: Français - French
de: Français - Französisch

en: Frysk - Frisian
de: Frysk - Friesisch

en: Galego - Galician
de: Galego - Galizisch

en: Deutsch - German
de: Deutsch - Deutsch

en: Ελληνικά - Greek
de: Ελληνικά - Griechisch

en: Italiano - Italian
de: Italiano - Italienisch

en: 日本語 - Japanese
de: 日本語 - Japanisch

en: 한국어 - Korean
de: 한국어 - Koreanisch

en: @mandarin - Mandarin Chinese
de: @mandarin - Mandarin-Chinesisch

en: Bokmål - Norwegian
de: Bokmål - Norwegisch

en: Português (Europeu) - Portuguese
de: Português (Europeu) - Portugiesisch

en: Русский - Russian
de: Русский - Russisch

en: Español (de España) - Spanish
de: Español (de España) - Spanisch

en: Svenska - Swedish
de: Svenska - Schwedisch

en: Türkçe - Turkish
de: Türkçe - Türkisch

en: General settings for ReadSpeaker
de: Allgemeine Einstellungen für ReadSpeaker

en: Enter your ReadSpeaker ID
de: Geben Sie Ihre ReadSpeaker-ID ein

en: Select which language your ReadSpeaker account supports.
de: Wählen Sie aus, welche Sprache Ihr ReadSpeaker-Konto unterstützt.

en: Administer Open ReadSpeaker
de: Open ReadSpeaker verwalten

en: Reading area ID
de: ID des Lesebereichs

en: Specify content using HTML ID attribute.
de: Inhalt über HTML-ID-Attribut spezifizieren.

en: Please go to @link and fill the account id.
de: Bitte nach @link gehen und Konten-ID eintragen.

en: manage open ReadSpeaker
de: Open ReadSpeaker verwalten

en: Listen to this page using ReadSpeaker
de: Diese Seite mit ReadSpeaker anhören

en: Insert ReadSpeaker Enterprise Highlighting to selected node types.
de: Bei ausgewählten Beitragstypen ReadSpeaker-Enterprise-Highlighting einfügen.

en: Button title
de: Button-Titel

en: Open ReadSpeaker Settings
de: Open ReadSpeaker Einstellungen

en: íslenska - Icelandic
de: íslenska - Isländisch

en: Nynorsk - Norwegian
de: Nynorsk - Norwegisch

en: @traditional - Traditional Chinese
de: @traditional - Traditionelles Chinesisch

en: Open readspeaker block
de: Open ReadSpeaker Block

en: Please write button text here.
de: Button-Text bitte hier eingeben.

en: Specify content using HTML Class attribute(s). For multiple classes use format: class1,class2,class3
de: Inhalt über HTML-Klassenattribut(e) spezifizieren. Bei mehreren Klassen folgendes Format verwenden: class1,class2,class3

en: Tokens related to the Open ReadSpeaker module.
de: Open ReadSpeaker Module bezogene Tokens.

en: Configure Open ReadSpeaker settings.
de: Open ReadSpeaker Einstellungen konfigurieren.

en: Allows a user to configure the Open ReadSpeaker settings.
de: Erlaubt Benutzern die Open ReadSpeaker Einstellungen zu konfigurieren.

en: Enter your ReadSpeaker account ID
de: ReadSpeaker-Konto-ID eingeben
