Open vocabularies (1.3.0) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Weight
de: Gewichtung

en: Help text
de: Hilfetext

en: Required
de: Erforderlich

en: Label
de: Beschriftung

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: vocabularies
de: Vokabulare

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Field name
de: Feldname

en: Fields
de: Felder

en: Widget type
de: Steuerelementtyp

en: Unlimited
de: Unbegrenzt

en: Limit
de: Begrenzung

en: Entity
de: Entität

en: Add vocabulary
de: Vokabular hinzufügen

en: Edit vocabulary
de: Vokabular bearbeiten

en: Machine name
de: Systemname

en: About
de: Über

en: vocabulary
de: Vokabular

en: No link
de: Keine Verlinkung

en: Predicate
de: Prädikat

en: Description of the vocabulary.
de: Beschreibung dieses Vokabulars.

en: Limited
de: Begrenzt

en: Display the label of the referenced entities.
de: Beschriftung der referenzierten Entitäten anzeigen.

en: Link label to the referenced entity
de: Beschriftung mit der referenzierten Entität verlinken

en: Link to the referenced entity
de: Link zur referenzierten Entität

en: Entity types
de: Entitätstypen

en: The referenced entity
de: Die referenzierte Entität

en: Allowed number of values
de: Erlaubte Anzahl von Werten

en: Maximum number of values users can enter
de: Maximale Anzahl Werte, die ein Benutzer eingeben kann

en: Delete vocabulary
de: Vokabular löschen
