Open vocabularies (1.3.0) - en to uk translation catalogue (33 entries)

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Weight
uk: Вага

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Label
uk: Мітка

en: Vocabularies
uk: Словники

en: vocabularies
uk: словники

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Widget type
uk: Тип віджета

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Entity
uk: Сутність

en: Add vocabulary
uk: Додати словник

en: Edit vocabulary
uk: Редагувати словник

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Add a vocabulary
uk: Додати словник

en: vocabulary
uk: словник

en: No link
uk: Без посилання

en: Predicate
uk: Предикат

en: Description of the vocabulary.
uk: Опис до словника.

en: Limited
uk: Обмежено

en: Display the label of the referenced entities.
uk: Відобразити мітку сутностей за посиланням.

en: Link label to the referenced entity
uk: Мітка посилання сутності за посиланням

en: Link to the referenced entity
uk: Посилання до сутності за посиланням

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: The referenced entity
uk: Сутність за посиланням

en: Allowed number of values
uk: Дозволена кількість значень

en: Maximum number of values users can enter
uk: Максимальна кількість значень, які користувачі можуть ввести

en: Delete vocabulary
uk: Видалити словник
