Open vocabularies (1.3.0) - en to id translation catalogue (30 entries)

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Weight
id: Bobot

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Required
id: Wajib

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: vocabularies
id: kosa kata

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Widget type
id: Jenis widget

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Limit
id: Batas

en: Entity
id: Entitas

en: Add vocabulary
id: Tambah kosakata

en: Edit vocabulary
id: Edit kosakata

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: vocabulary
id: kosakata

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Description of the vocabulary.
id: Penjelasan suatu kategori.

en: Limited
id: Terbatas

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: The referenced entity
id: Entitas yang dirujuk

en: Allowed number of values
id: Membolehkan jumlah nilai

en: Maximum number of values users can enter
id: Jumlah maksimum nilai yang dapat dimasukkan pengguna

en: Delete vocabulary
id: Menghapus kosakata
