Open vocabularies (1.3.0) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Weight
ja: ウェイト

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Required
ja: 必須

en: Label
ja: ラベル

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Limit
ja: 制限

en: Entity
ja: エンティティ

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: Edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: No link
ja: リンクなし

en: Limited
ja: 制限

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Allowed number of values
ja: 許容する値の数

en: Maximum number of values users can enter
ja: ユーザーが入力可能な値の最大数

en: Delete vocabulary
ja: ボキャブラリーを削除
