Open vocabularies (1.3.0) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Weight
pt: Peso

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Required
pt: Obrigatório

en: Label
pt: Etiqueta

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Limit
pt: Limite

en: Entity
pt: Entidade

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Description of the vocabulary.
pt: Descrição do vocabulário.

en: Limited
pt: Limitado

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Exibir a etiqueta das entidades referenciadas.

en: Link label to the referenced entity
pt: Ligação de etiqueta para entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Ligação para a entidade referenciada

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Allowed number of values
pt: Número de valores permitidos

en: Maximum number of values users can enter
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem inserir

en: Delete vocabulary
pt: Apagar vocabulário
