Open vocabularies (1.3.0) - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Required
tr: Zorunlu

en: Label
tr: Etiket

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Limit
tr: Sınır

en: Entity
tr: Nesne

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Edit vocabulary
tr: Sözlük düzenle

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: vocabulary
tr: sözlük

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Description of the vocabulary.
tr: Sözlük hakkında açıklama.

en: Limited
tr: Sınırlı

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: Allowed number of values
tr: İzin verilen değer sayısı

en: Maximum number of values users can enter
tr: Kullanıcıların girebileceği değer sayısı üst sınırı

en: Delete vocabulary
tr: Sözlüğü sil
