OpenBusiness Profile (8.x-1.1) - en to ar translation catalogue (80 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Language
ar: اللغة

en: Article
ar: مقال

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Picture
ar: الصورة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Contact
ar: اتصل

en: All
ar: الكل

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Custom
ar: مخصص

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Fields
ar: الحقول

en: Send
ar: أرسل

en: Desc
ar: تنازلي

en: next
ar: التالي

en: Role
ar: الدور

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Blog
ar: المدونة

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Languages
ar: اللغات

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Translation
ar: الترجمة

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Element
ar: عنصر

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: - All -
ar: - الكل -

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات
