OpenBusiness Profile (8.x-1.2) - en to it translation catalogue (129 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Username
it: Nome utente

en: Language
it: Lingua

en: Article
it: Articolo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Help
it: Aiuto

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Picture
it: Ritratto

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Fields
it: Campi

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: next
it: successivo

en: Role
it: Ruolo

en: Log in
it: Accedi

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort Criteria
it: Criteri di Ordinamento

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Languages
it: Lingue

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Output format
it: Formato di output

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Translation
it: Traduzione

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: About
it: Informazioni

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Translate
it: Traduci

en: Related Content
it: Contenuto correlato

en: Element
it: Elemento

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Language name
it: Nome della lingua

en: Select language
it: Selezionare una lingua

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Master
it: Principale

en: Language direction
it: Direzione della lingua

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
it: Questa domanda è un test per verificare che tu sia un visitatore umano e per impedire inserimenti  di spam automatici.

en: User interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia utente

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Adding languages
it: Aggiunta lingue

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
it: Inserire un elenco separato da virgole. Per esempio: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Editing languages
it: Modificare le lingue

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
it: <p>Questa pagina offre la possibilità di modificare una lingua sul sito, comprese le lingue personalizzate.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
it: <p>Non è possibile modificare il codice di una lingua sul sito, in quanto è utilizzato dal sistema per tenere traccia della lingua.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
it: <p>Scegli se la lingua è "da sinistra a destra" o "da destra a sinistra".</p><p>Si noti che non tutti i temi supportano la modalità "da destra a sinistra", testare quindi accuratamente il tema scelto se si intende usare la modalità "da destra a sinistra".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
it: <p>La pagina "Lingue" consente di aggiungere, modificare, eliminare e riordinare le lingue per il sito.</p>

en: Reordering languages
it: Riordinare le lingue

en: Set a language as default
it: Impostare una lingua come predefinita

en: Modifying languages
it: Modifica lingue

en: Choose the language you want to translate.
it: Scegli la lingua in cui vuoi tradurre.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
it: Inserisci la parola o la frase specifica che si desidera tradurre, è anche possibile scrivere solo una parte di una parola.

en: Filter the search
it: Filtra la ricerca

en: Apply your search criteria
it: Applicare i criteri di ricerca

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
it: Per applicare il criterio di ricerca, fai click sul pulsante <em>Filtra</em>.

en: Validate the translation
it: Convalida la traduzione

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]

en: Manage view settings
it: Gestione impostazioni viste

en: View or edit the configuration.
it: Vedi o modifica la configurazione.

en: Displays in this view
it: Display di questa vista

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
it: Un display è un modo per mostrare i risultati, per esempio come pagina o come blocco. Una vista può contenere più visualizzazioni, le quali sono mostrate qui. La visualizzazione attiva è evidenziata.

en: View administration
it: Amministrazione vista

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
it: Se questa vista utilizza campi questi sono elencati qui. È possibile fare clic su un campo per configurarlo.

en: Filter your view
it: Filtra la vista

en: Add, rearrange or remove filters.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi filtri.

en: Sort actions
it: Azioni di ordinamento

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
it: Aggiungi, riordina o rimuovi regole di ordinamento.
