OpenBusiness Profile (8.x-1.4) - en to fa translation catalogue (100 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Language
fa: زبان

en: Article
fa: مقاله

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Picture
fa: تصویر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Contact
fa: تماس

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Fields
fa: فیلدها

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: next
fa: بعدی

en: Role
fa: نقش

en: Log in
fa: ورود

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Sort Criteria
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Create account
fa: ایجاد حساب

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Translation language
fa: ترحمه زبان

en: Translation
fa: ترجمه

en: Language code
fa: کد زبان

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Translate
fa: ترجمه

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Not applicable
fa: غیر مرتبط

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: View more
fa: مشاهده بیشتر

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Language name
fa: نام زبان

en: Select language
fa: انتخاب زبان

en: Powered by Drupal
fa: قدرت گرفته از دروپال

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: Master
fa: مدیر

en: Showing
fa: نمایش

en: User interface translation
fa: ترجمه رابط کاربری

en: Reset your password
fa: بازنشانی گذرواژه خود

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید
