OpenBusiness Profile (8.x-1.5) - en to ja translation catalogue (164 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Language
ja: 言語

en: Article
ja: 記事

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Tag
ja: タグ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Text Color
ja: 文字色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Icon
ja: アイコン

en: Text
ja: テキスト

en: Picture
ja: 写真

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Fields
ja: フィールド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: next
ja: 次

en: Role
ja: 役割

en: Log in
ja: ログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Square
ja: 正方形

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Languages
ja: 言語

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Style
ja: スタイル

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Translation
ja: 翻訳

en: Above
ja: 上部

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Tab Title
ja: タブのタイトル

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Translate
ja: 翻訳

en: Blog Listing
ja: ブログ一覧

en: Related Content
ja: 関連コンテンツ

en: Element
ja: 要素

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Language name
ja: 言語名

en: Select language
ja: 言語の選択

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間の訪問者であるかどうかをテストし、自動化されたスパム送信を防ぐためのものです。

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。
