OpenChurch (8.x-2.0-rc1) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Cost
id: Biaya

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help
id: Bantuan

en: Event
id: Acara

en: Picture
id: Foto

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Phone
id: Telepon

en: User login
id: Login pengguna

en: Position
id: Posisi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Blog Topic
id: Topik Blog

en: Bulletin Date
id: Tanggal Buletin

en: Image to be shown if no image is uploaded.
id: Gambar yang akan ditampilkan jika tidak ada gambar yang diupload.

en: My site
id: Situs saya

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas
