OpenChurch (8.x-2.0-rc1) - en to it translation catalogue (60 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Cost
it: Costo

en: Tags
it: Etichette

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Help
it: Aiuto

en: Event
it: Evento

en: Picture
it: Ritratto

en: Email
it: E-mail

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Phone
it: Telefono

en: Desc
it: Disc

en: User login
it: Accesso utente

en: Position
it: Posizione

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Gallery Image
it: Immagine della gallery.

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Image to be shown if no image is uploaded.
it: Immagine da mostrare se non viene caricata nessuna immagine.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: My site
it: Il mio sito

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
