OpenChurch (8.x-2.2) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Cost
ja: 原価

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Event
ja: イベント

en: Picture
ja: 写真

en: Email
ja: メール

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: All
ja: すべて

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Media
ja: メディア

en: Phone
ja: 電話番号

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Text color
ja: テキストの色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Position
ja: ポジション

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Video
ja: ビデオ

en: Link color
ja: リンクの色

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Header top
ja: ヘッダー上部

en: Header bottom
ja: ヘッダー下部

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Slate
ja: スレート

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Thumb
ja: サムネール

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Plum
ja: プラム

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Firehouse
ja: ファイヤーハウス

en: Ice
ja: アイス

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ja: アップロードされた画像が無い場合に表示する画像。

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: My site
ja: 自サイト

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML
