OpenChurch (8.x-2.4) - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cost
fr: Coût

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Event
fr: Évènement

en: Picture
fr: Image

en: Email
fr: Courriel

en: Menu item
fr: Élément de menu

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Gallery
fr: Galerie

en: Media
fr: Média

en: Phone
fr: Téléphone

en: Events
fr: Évènements

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Sort by
fr: Trier par

en: ago
fr: il y a

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Video
fr: Vidéo

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Posted
fr: Posté

en: When
fr: Quand

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Current Image
fr: Image courante

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Gallery Image
fr: Image de galerie

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Header bottom
fr: Bas de l'en-tête

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Slate
fr: Ardoise

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Plum
fr: Prune

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Firehouse
fr: Caserne

en: Ice
fr: Glace

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Master
fr: Principal

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Footer fourth
fr: quatrième pied de page

en: Image to be shown if no image is uploaded.
fr: Image à afficher si aucune image n'est transférée.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Site header
fr: Entête du site

en: Footer fifth
fr: Cinquième pied de page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: My site
fr: Mon site

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: @interval hence
fr: Dans @interval
