OpenChurch Theme (3.0.0-alpha2) - en to da translation catalogue (34 entries)

en: Content
da: Indhold

en: Search
da: Søg

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Details
da: Detaljer

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Link color
da: Linkfarve

en: Tabs
da: Faner

en: Next page
da: Næste side

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Content Above
da: Indhold over

en: Content Below
da: Indhold under

en: Next Steps
da: Næste skridt

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Get Started
da: Kom i gang

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Previous page
da: Forrige side

en: Last page
da: Sidste side

en: Primary menu
da: Primære menu

en: First page
da: Første side

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
da: <em>Du har ikke oprettet noget forsideindhold endnu.</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
da: Drupal er en open source-platform til opbygning af fantastiske digitale oplevelser. Det er lavet, brugt, undervist, dokumenteret og markedsført af <a href="@drupal_community">Drupal-samfundet.</a> Vores samfund består af mennesker fra hele verden med et fælles sæt <a href="@drupal_values">af værdier</a>, der samarbejder på en respektfuld måde. Som vi plejer at sige:

en: Come for the code, stay for the community.
da: Kom efter koden, bliv for fællesskabet.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
da: Der er flere måder at komme i gang med Drupal på:

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
da: Gem disse links til vores aktive Drupal-brugergrupper og support-materialer.

en: Hero (full width)
da: Hero (fuld bredde)

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
da: Tillykke og velkommen til Drupal-fællesskabet.
