Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hi: डेटाबेस में स्टोर करने के लिए अंकों की कुल संख्या, जिसमें दशमलव के दाईं ओर अंक भी शामिल हैं।

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: Decimal marker
hi: दशमलव निशान

en: Space
hi: जगह

en: About
hi: के बारे में

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Initializing.
hi: आरंभ किया जा रहा है ...

en: An error has occurred.
hi: एक त्रुटि हुई

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Completed @current of @total.
hi: @total  में से @current को पूरा कर लिया गया

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

en: Display with prefix and suffix.
hi: प्रत्यय और उपसर्ग के साथ प्रदर्शित करें.

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Thin space
hi: पतली जगह

en: Display prefix and suffix
hi: प्रदर्शन उपसर्ग और प्रत्यय

[ctx: decimal places]
en: Scale
hi: स्केल
    संदर्भ में: दशमलव स्थान
