Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (37 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Reset
ro: Resetează

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: Configuration
ro: Configurație

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Install
ro: Instalare

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Space
ro: spațiu

en: About
ro: Despre

en: Relations
ro: Relații

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: Initializing.
ro: inițializare.

en: An error has occurred.
ro: A apărut o eroare.

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Completed @current of @total.
ro: Finalizate @current din @total.

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: Display with prefix and suffix.
ro: Afișează cu sufix și prefix

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Display prefix and suffix
ro: Afișează prefix și sufix

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală
