Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Install
ar: تثبيت

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Space
ar: فراغ

en: About
ar: حول

en: Relations
ar: العلاقات

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Comma
ar: فاصلة

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: Thin space
ar: فضاء ضيق

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size
