Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to cs translation catalogue (36 entries)

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: - None -
cs: - Nic -

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Node types
cs: Typy obsahu

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Install
cs: Instalovat

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: Space
cs: Mezera

en: About
cs: Popis

en: Relations
cs: Vztahy

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Comma
cs: Čárka

en: Initializing.
cs: Inicializuji.

en: An error has occurred.
cs: Vyskytla se chyba.

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Completed @current of @total.
cs: Dokončeno @current z @total.

en: Thousand marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Display with prefix and suffix.
cs: Zobrazit s předponou a příponou.

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: Thin space
cs: Úzká mezera

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: Display prefix and suffix
cs: Zobrazit předponu a příponu

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
cs: Rozsah
