Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Main
fr: Principal

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Install
fr: Installer

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: Space
fr: Espace

en: About
fr: À propos

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Comma
fr: Virgule

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Price value
fr: Valeur du prix

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display with prefix and suffix.
fr: Afficher avec le préfixe et le suffixe

en: Thin space
fr: Espace fin

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Display prefix and suffix
fr: Afficher préfixe et suffixe

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
fr: Précision
