Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Main
hu: Fő

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Node types
hu: Tartalomtípusok

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Install
hu: Telepítés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Precision
hu: Pontosság

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hu: Az adatbázisban tárolt számjegyek teljes száma, beleértve a tizedesponttól jobbra lévő számjegyeket is.

en: The number of digits to the right of the decimal.
hu: A számjegyek száma.

en: Decimal marker
hu: Decimális jelölő

en: Space
hu: Szóköz

en: About
hu: Leírás

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: Decimal point
hu: Tizedespont

en: Comma
hu: Vessző

en: Initializing.
hu: Előkészítés.

en: An error has occurred.
hu: Hiba történt.

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Completed @current of @total.
hu: @current / @total kész.

en: Price value
hu: Ár

en: Thousand marker
hu: Ezres elválasztó

en: Display with prefix and suffix.
hu: Megjelenítés elő- és utótaggal.

en: Apostrophe
hu: Aposztróf

en: Thin space
hu: Kevés hely

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Display prefix and suffix
hu: Elő és utótag megjelenítése

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
hu: Skála
