Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: - None -
id: - Tiada -

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Node types
id: Jenis-jenis node

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Install
id: Instal

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: About
id: Tentang

en: Relations
id: Relasi

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: Initializing.
id: Memulai.

en: An error has occurred.
id: Ada kesalahan terjadi.

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Completed @current of @total.
id: Menyelesaikan @current dari @total.

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Display with prefix and suffix.
id: Tampilkan dengan awalan dan akhiran.

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Thin space
id: Ruang tipis

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Display prefix and suffix
id: Tampilkan awalan dan akhiran

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala
