Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: Configuration
it: Configurazione

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Install
it: Installa

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Space
it: Spazio

en: About
it: Informazioni

en: Relations
it: Relazioni

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Comma
it: Virgola

en: Initializing.
it: Inizializzazione.

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Completed @current of @total.
it: Completati @current di @total.

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: Display with prefix and suffix.
it: Mostra con prefisso e suffisso.

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Thin space
it: Spazio sottile

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Display prefix and suffix
it: Visualizza prefisso e suffisso

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
it: Scalare
