Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Main
ja: メイン

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Install
ja: インストール

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Space
ja: スペース

en: About
ja: アバウト

en: Relations
ja: 関連

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Comma
ja: コンマ

en: Initializing.
ja: 初期化中。

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Completed @current of @total.
ja: @total 中 @current 完了。

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Display with prefix and suffix.
ja: 接頭語、接尾語と一緒に表示。

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Thin space
ja: 細い空白

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Display prefix and suffix
ja: プレフィクスとサフィックスを表示

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール
