Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (39 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Main
nl: Hoofd

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Node types
nl: Node-types

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Install
nl: Installeren

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Precision
nl: Precisie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
nl: Het totaal aantal cijfers om op te slaan in de database, inclusief de cijfers achter de komma.

en: The number of digits to the right of the decimal.
nl: Het aantal cijfers achter de komma.

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: Space
nl: Spatie

en: About
nl: Over

en: Relations
nl: Relaties

en: Decimal point
nl: Decimaalteken

en: Comma
nl: Komma

en: Initializing.
nl: Aan het initialiseren.

en: An error has occurred.
nl: Er is een fout opgetreden.

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Completed @current of @total.
nl: @current van @total gereed.

en: Price value
nl: Prijswaarde

en: Thousand marker
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Display with prefix and suffix.
nl: Met voor- en achtervoegsel weergeven.

en: Apostrophe
nl: Apostrof

en: Thin space
nl: Dunspatie

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Display prefix and suffix
nl: Voor- en achtervoegsel tonen

en: Textfield size: @size
nl: Tekstveldgrootte: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
nl: Schaal
