Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to pl translation catalogue (39 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Description
pl: Opis

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Reset
pl: Resetuj

en: - None -
pl: - Brak -

en: Main
pl: Główne

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Node types
pl: Rodzaje zawartości

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Install
pl: Instaluj

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Precision
pl: Dokładność

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr przechowywanych w bazie, włączając w to cyfry znajdujące się w części ułamkowej.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr po przecinku.

en: Decimal marker
pl: Separator części ułamkowej

en: Space
pl: Odstęp

en: About
pl: O stronie

en: Relations
pl: Relacje

en: Decimal point
pl: Separator dziesiętny

en: Comma
pl: Przecinek

en: Initializing.
pl: Inicjowanie.

en: An error has occurred.
pl: Wystąpił błąd.

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: The maximum length of the field in characters.
pl: Maksymalna liczba znaków w polu.

en: Completed @current of @total.
pl: Ukończono @current z @total.

en: Price value
pl: Wartość ceny

en: Thousand marker
pl: Separator tysięcy

en: Display with prefix and suffix.
pl: Wyświetl z przedrostkiem i przyrostkiem.

en: Apostrophe
pl: Apostrof

en: Thin space
pl: Mały odstęp

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pl: Tekst pokazany wewnątrz pola zanim zostanie do niego wprowadzona wartość. Podpowiedź jest zazwyczaj przykładową wartością lub krótkim opisem spodziewanego formatu.

en: Placeholder: @placeholder
pl: Zaślepka: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
pl: %name: nie może być dłuższe niż @max znaków.

en: Display prefix and suffix
pl: Wyświetl przedrostek i przyrostek

en: Textfield size: @size
pl: Rozmiar pola tekstowego: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
pl: Skala
