Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Reset
pt: Reiniciar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: Configuration
pt: Configuração

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Install
pt: Instalar

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Space
pt: Espaço

en: About
pt: Sobre

en: Relations
pt: Relações

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Comma
pt: Vírgula

en: Initializing.
pt: A iniciar

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Completed @current of @total.
pt: Concluído @current de @total.

en: Thousand marker
pt: Separador de milhares

en: Display with prefix and suffix.
pt: Mostrar com prefixo e sufixo.

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Thin space
pt: Espaço fino

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: Display prefix and suffix
pt: Exibir prefixo e sufixo

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala
