Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Main
tr: Ana

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Install
tr: Kur

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Space
tr: Boşluk

en: About
tr: Hakkında

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Comma
tr: Virgül

en: Initializing.
tr: Başlatılıyor.

en: An error has occurred.
tr: Bir hata oluştu.

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Completed @current of @total.
tr: @current / @total tamamlandı.

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Display with prefix and suffix.
tr: Ön- ve son-ek ile görüntüle.

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Thin space
tr: İnce boşluk

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Display prefix and suffix
tr: Ön eki ve son eki görüntüle

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek
