Open clinic (8.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (39 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Reset
uk: Скинути

en: - None -
uk: - Немає -

en: Main
uk: Головна

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Node types
uk: Типи матеріалів

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Install
uk: Встановити

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальна кількість цифр для запису в базу даних із врахуванням дробової частини.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового числа

en: Space
uk: Пробіл

en: About
uk: Про модуль

en: Relations
uk: Стосунки

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Comma
uk: Кома

en: Initializing.
uk: Ініціалізація.

en: An error has occurred.
uk: Сталася помилка.

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Completed @current of @total.
uk: Завершено @current з @total.

en: Thousand marker
uk: Розділювач тисяч

en: Display with prefix and suffix.
uk: Відображати з префіксом та суфіксом.

en: Apostrophe
uk: Апостроф

en: Thin space
uk: Тонка шпація(пробіл)

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Display prefix and suffix
uk: Відображати префікс та суфікс

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
uk: Порядок

en: Base fields
uk: Базові поля
