Open Collective (1.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (154 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Quantity
de: Anzahl

en: ERROR
de: FEHLER

en: root
de: Hauptebene

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: name
de: Name

en: Email
de: E-Mail

en: Year
de: Jahr

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Textfield
de: Textfeld

en: Plain text
de: Unformatierter Text

en: Month
de: Monat

en: Amount
de: Betrag

en: Debug Mode
de: Debug-Modus

en: email
de: E-Mail

en: Payment
de: Zahlung

en: Example
de: Beispiel

en: Week
de: Woche

en: Day
de: Tag

en: Color
de: Farbe

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: Stripe
de: Streifen

en: Manual
de: Manuell

en: Legal Name
de: gesetzlicher Name

en: Limit
de: Begrenzung

en: Query
de: Abfrage

en: Fixed
de: Statisch

en: The message has been sent.
de: Die Nachricht wurde gesendet.

en: White
de: Weiß

en: Donate
de: Spenden

en: ACTIVE
de: AKTIV

en: Flexible
de: Flexibel

en: @type: deleted %title.
de: @type: %title wurde gelöscht.

en: Debug
de: Debuggen

en: Subscription
de: Abonnement

en: Blue
de: Blau

en: 5 Seconds
de: 5 Sekunden

en: 10 Seconds
de: 10 Sekunden

en: Paypal
de: PayPal

en: US Dollar
de: US-Dollar

en: paypal
de: Paypal

en: Context
de: Kontext

en: Account
de: Benutzerkonto

en: Canadian Dollar
de: Kanadischer Dollar

en: Or
de: Oder

en: Contribute
de: Beitragen

en: Member
de: Mitglied

en: Errors
de: Fehlermeldungen

en: Pound Sterling
de: Pfund Sterling

en: Australian Dollar
de: Australischer Dollar

en: Swiss Franc
de: Schweizer Franken

en: Czech Koruna
de: Tschechische Krone

en: Danish Krone
de: Dänische Krone

en: Hong Kong Dollar
de: Hongkong-Dollar

en: Norwegian Krone
de: Norwegische Krone

en: New Zealand Dollar
de: Neuseeländischer Dollar

en: Swedish Krona
de: Schwedische Krone

en: Singapore Dollar
de: Singapur-Dollar

en: Redirect URL
de: Umleitungs-URL

en: Credit card
de: Kreditkarte

en: REJECTED
de: ABGELEHNT

en: Mexican Peso
de: Mexikanischer Peso

en: host
de: Rechner

en: SPAM
de: Spam

en: ALL
de: ALLE

en: And
de: Und

en: DEFAULT
de: STANDARD

en: Payment Method
de: Zahlungsmethode

en: Guarani
de: Guaraní-Sprache

en: NEW
de: NEU

en: transactions
de: Transaktionen

en: Warnings
de: Warnungen

en: updates
de: Änderungen

en: account
de: Benutzerkonto

en: Account Balance
de: Kontosaldo

en: OTHER
de: SONSTIGES

en: Api Key
de: API Schlüssel

en: Bank Transfer
de: Überweisung

en: Contributor
de: Autor

en: Quarter
de: Quartal

en: Payload
de: Last

en: Netherlands Antillean Guilder
de: Niederländische-Antillen-Gulden

en: Argentine Peso
de: Argentinischer Peso

en: Aruban Florin
de: Aruba-Florin

en: Azerbaijanian Manat
de: Aserbaidschanische Manat

en: Brunei Dollar
de: Brunei-Dollar

en: Brazilian Real
de: Brasilianischer Real

en: Bahamian Dollar
de: Bahama-Dollar

en: Belize Dollar
de: Belize-Dollar

en: Congolese Franc
de: Kongo-Franc

en: Chilean Peso
de: Chilenischer Peso

en: Yuan Renminbi
de: Renminbi Yuan

en: Colombian Peso
de: Kolumbianischer Peso

en: Dominican Peso
de: Dominikanischer Peso

en: Algerian Dinar
de: Algerischer Dinar

en: Egyptian Pound
de: Ägyptisches Pfund

en: Ethiopian Birr
de: Äthiopischer Birr

en: Falkland Islands Pound
de: Falkland-Pfund

en: Gibraltar Pound
de: Gibraltisches Pfund

en: Indian Rupee
de: Indische Rupie

en: Jamaican Dollar
de: Jamaikanischer Dollar

en: Kenyan Shilling
de: Kenianischer Schilling

en: Cayman Islands Dollar
de: Kaiman-Dollar

en: Lebanese Pound
de: Libanesisches Pfund

en: Sri Lanka Rupee
de: Sri-Lanka-Rupie

en: Liberian Dollar
de: Liberianischer Dollar

en: Malaysian Ringgit
de: Malaysischer Ringgit

en: Nepalese Rupee
de: Nepalesische Rupie

en: Philippine Peso
de: Philippinischer Peso

en: Qatari Rial
de: Katar-Rial

en: Romanian Leu
de: Rumänischer Leu

en: Serbian Dinar
de: Serbischer Dinar

en: Saudi Riyal
de: Saudischer Rial

en: Solomon Islands Dollar
de: Salomonen-Dollar

en: Saint Helena Pound
de: St. Helena-Pfund

en: Somali Shilling
de: Somalischer Schilling

en: Turkish Lira
de: Türkische Lira

en: Trinidad and Tobago Dollar
de: Trinidad- und Tobago-Dollar

en: New Taiwan Dollar
de: Neuer Taiwan-Dollar

en: Tanzanian Shilling
de: Tansania-Schilling

en: Hryvnia
de: Hrywnja

en: CFA Franc BEAC
de: CFA Franc (Äquatorial)

en: East Caribbean Dollar
de: Ostkaribischer Dollar

en: CFA Franc BCEAO
de: CFA Franc (West)

en: Yemeni Rial
de: Jemenitischer Rial

en: Zambian Kwacha
de: Sambischer Kwacha

en: conversations
de: Konversationen

en: Russian Ruble
de: Russischer Rubel

en: Event ID
de: Ereignis-ID

en: orders
de: Bestellungen

en: Bulgarian Lev
de: Bulgarisch Lev

en: Checked
de: Überprüft

en: Moroccan Dirham
de: Marokkanische Dirham

en: PASS
de: Bestanden

en: The @type %title has been deleted.
de: Der @type %title wurde gelöscht.

en: Moldovan Leu
de: Moldawischer Leu

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: Armenian Dram
de: Armenisches Drama

en: Malagasy Ariary
de: Madagaskarariary

en: Label: @label
de: Beschriftung: @label

en: Query: @query
de: Anfrage: @query

en: 2 Seconds
de: 2 Sekunden

en: HOUR
de: STUNDE

en: DAY
de: TAG

en: WEEK
de: WOCHE

en: MONTH
de: MONAT

en: YEAR
de: JAHR

en: Color: @color
de: Farbe: @color

en: The value is not correct.
de: Der Wert ist nicht korrekt.

en: Status Details
de: Status-Details
