Open Collective (1.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Tags
nl: Labels

en: ERROR
nl: FOUT

en: View
nl: Weergeven

en: name
nl: naam

en: Email
nl: E-mail

en: Year
nl: Jaar

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Month
nl: Maand

en: Amount
nl: Bedrag

en: email
nl: e-mail

en: Payment
nl: Betaling

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Day
nl: Dag

en: Color
nl: Kleur

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Adaptive
nl: Adaptief

en: Stripe
nl: Streep

en: Manual
nl: Handmatig

en: Limit
nl: Limiet

en: Fixed
nl: Vast

en: The message has been sent.
nl: Het bericht is verzonden.

en: White
nl: Wit

en: Flexible
nl: Flexibel

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Blue
nl: Blauw

en: Administrator
nl: Beheerder

en: US Dollar
nl: Amerikaanse dollar

en: Canadian Dollar
nl: Canadese Dollar

en: Or
nl: Of

en: Contribute
nl: Bijdragen

en: Member
nl: Lid

en: Errors
nl: Fouten

en: Australian Dollar
nl: Australische Dollar

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse Frank

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

en: Danish Krone
nl: Deense Kroon

en: Norwegian Krone
nl: Noorse Kroon

en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw Zeelandse Dollar

en: Swedish Krona
nl: Zweedse Kroon

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese Dollar

en: Redirect URL
nl: Omleidings-URL

en: Credit card
nl: Creditcard

en: REJECTED
nl: GEWEIGERD

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: And
nl: En

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: NEW
nl: NIEUW

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Bank Transfer
nl: Bankoverschrijving

en: PAID
nl: BETAALD

en: Payload
nl: Inhoud

en: Netherlands Antillean Guilder
nl: Antilliaanse gulden

en: Argentine Peso
nl: Argentijnse peso

en: Aruban Florin
nl: Arubaanse Florin

en: Azerbaijanian Manat
nl: Azerbeidzjaanse Manat

en: Won
nl: Gewonnen

en: Serbian Dinar
nl: Servische dinar

en: Saudi Riyal
nl: Saoedi-Arabische riyal

en: Solomon Islands Dollar
nl: Solomon Islands dollar

en: CFA Franc BEAC
nl: CFA-frank

en: East Caribbean Dollar
nl: Oost-Caribische dollar

en: Zambian Kwacha
nl: Zambiaanse kwacha

en: Event ID
nl: Gebeurtenis-ID

en: DISABLED
nl: Uitgeschakeld

en: orders
nl: bestellingen

en: Checked
nl: Aangevinkt

en: The @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Attendee
nl: Deelnemer

en: Status Details
nl: Statusdetails
