Open Collective (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (125 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Quantity
fr: Quantité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: ERROR
fr: ERREUR

en: root
fr: racine

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: name
fr: nom

en: Email
fr: Courriel

en: Year
fr: Année

en: Host
fr: Hôte

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Month
fr: Mois

en: Amount
fr: Montant

en: Debug Mode
fr: Mode débogage

en: email
fr: courriel

en: Payment
fr: Paiement

en: Example
fr: Exemple

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Color
fr: Couleur

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Adaptive
fr: Adaptatif

en: Stripe
fr: Bande

en: Manual
fr: Manuel

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Fixed
fr: Fixe

en: The message has been sent.
fr: Le message a été envoyé.

en: White
fr: Blanc

en: Donate
fr: Faire un don

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Blue
fr: Bleu

en: Administrator
fr: Administrateur

en: US Dollar
fr: Dollar US

en: Context
fr: Contexte

en: Account
fr: Compte

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Or
fr: Ou

en: Contribute
fr: Aidez nous&nbsp;!

en: Member
fr: Membre

en: Errors
fr: Erreurs

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Czech Koruna
fr: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Credit card
fr: Carte bancaire

en: REJECTED
fr: REJETÉ

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: host
fr: nom de domaine

en: And
fr: Et

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: NEW
fr: NOUVEAU

en: Warnings
fr: Avertissements

en: updates
fr: mises à jour

en: Verb
fr: Verbe

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Payload
fr: Charges

en: Netherlands Antillean Guilder
fr: Florin des Antilles néerlandaises

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Aruban Florin
fr: Florin d'Aruba

en: Azerbaijanian Manat
fr: Manat azerbaïdjanais

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: Bahamian Dollar
fr: Dollar bahaméen

en: Belize Dollar
fr: Dollar du Belize

en: Congolese Franc
fr: Franc congolais

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Yuan Renminbi
fr: Yuan

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: Ethiopian Birr
fr: Birr éthiopien

en: Falkland Islands Pound
fr: Livre des Îles Malouines

en: Gibraltar Pound
fr: Livre de Gibraltar

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kényan

en: Cayman Islands Dollar
fr: Dollar des Îles Caïmans

en: Lebanese Pound
fr: Livre libanaise

en: Sri Lanka Rupee
fr: Roupie srilankaise

en: Liberian Dollar
fr: Dollar libérien

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Nepalese Rupee
fr: Roupie népalaise

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Qatari Rial
fr: Riyal qatari

en: Romanian Leu
fr: Leu roumain

en: Serbian Dinar
fr: Dinar serbe

en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

en: Solomon Islands Dollar
fr: Dollar des îles Salomon

en: Saint Helena Pound
fr: Livre de Saint-Hélène

en: Somali Shilling
fr: Shilling somali

en: Turkish Lira
fr: Livre turque

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr: Dollar de Trinidad-et-Tobago

en: New Taiwan Dollar
fr: Nouveau dollar taïwanais

en: Tanzanian Shilling
fr: Shilling tanzanien

en: CFA Franc BEAC
fr: Franc CFA BEAC

en: East Caribbean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: CFA Franc BCEAO
fr: Franc CFA BCEAO

en: CFP Franc
fr: Franc CFP

en: Yemeni Rial
fr: Rial yéménite

en: Zambian Kwacha
fr: Kwacha zambien

en: Created At
fr: Créé le

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: orders
fr: commandes

en: Checked
fr: Vérifié

en: Moroccan Dirham
fr: Dirham marocain

en: The @type %title has been deleted.
fr: Le @type %title a été supprimé.

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: Query: @query
fr: Requête : @query

en: Status Details
fr: Détails du statut
