OpenCulturas (1.0.4) - en to el translation catalogue (154 entries)

en: Focus
el: Εστίαση

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Status
el: Κατάσταση

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: content
el: ύλη

en: Type
el: Τύπος

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Language
el: Γλώσσα

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: default
el: προεπιλογή

en: Image
el: Εικόνα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Name
el: Όνομα

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: category
el: κατηγορία

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Archive
el: Αρχειοθετημένο αρχείο

en: View
el: Προβολή

en: Event
el: Συμβάν

en: Text
el: Κείμενο

en: User
el: Χρήστης

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Url
el: Διεύθυνση (URL)

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Fields
el: Πεδία

en: Gallery
el: Γκαλερί

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Events
el: Γεγονότα

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Role
el: Ρόλος

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
el: Το @site είναι αυτή τη στιγμή κλειστό για συντήρηση. Θα επανέλθουμε σύντομα. Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Sort Criteria
el: Κριτήρια Ταξινόμησης

en: Profile
el: Προφίλ

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Tracker
el: Ανιχνευτής

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Your message has been sent.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε.

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Anonymous user
el: Ανώνυμος χρήστης

en: Translation language
el: Γλώσσα μετάφρασης

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Global
el: Καθολικό

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Authenticated user
el: Πιστοποιημένος χρήστης

en: Profiles
el: Προφίλ χρηστών

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Account settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Skip to main content
el: Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

en: Column
el: Στήλη

en: Publish content
el: Δημοσίευση περιεχομένου

en: Unpublish comment
el: Άρση δημοσίευσης σχολίου

en: Additional information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Not enabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Main navigation
el: Κεντρική πλοήγηση

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Not applicable
el: Μη εφαρμόσιμο

en: Delete comment
el: Διαγραφή σχολίου

en: Publish comment
el: Δημοσίευση σχολίου

en: Cancel changes
el: Ακύρωση αλλαγών

en: Compact
el: Συμπαγής

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Select language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Personal contact form
el: Προσωπική φόρμα επικοινωνίας

en: Edit field
el: Επεξεργασία πεδίου

en: Delete content
el: Διαγραφή περιεχομένου

en: Save comment
el: Αποθήκευση σχολίου

en: Unpublish content
el: Αναίρεση δημοσίευσης περιεχομένου

en: Make content sticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο καρφιτσωμένο

en: Make content unsticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο μη καρφιτσωμένο

en: Promote content to front page
el: Προβιβασμός περιεχομένου στην αρχική σελίδα

en: Remove content from front page
el: Αφαίρεση περιεχομένου από την αρχική σελίδα

en: Save content
el: Αποθήκευση περιεχομένου

en: Basic page
el: Βασική σελίδα

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
el: Χρησιμοποιήστε ετικέτες για να ομαδοποιήσετε τα άρθρα σε κατηγορίες με παρόμοιο θέμα.

en: Update URL alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου διεύθυνσης URL

en: Not specified
el: Δεν προσδιορίζεται

en: Language direction
el: Κατεύθυνση γλώσσας

en: Full HTML
el: Πλήρης HTML

en: User interface translation
el: Μετάφραση διεπαφής χρήστη

en: You have unsaved changes.
el: Έχετε αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί.

en: A brief description of your block.
el: Μια σύντομη περιγραφή του μπλοκ σας.

en: Adding languages
el: Προσθήκη γλωσσών

en: Default comments
el: Προεπιλεγμένα σχόλια

en: Allows commenting on content
el: Επιτρέπει τον σχολιασμό στο περιεχόμενο

en: Large (480×480)
el: Μεγάλο (480x480)

en: Medium (220×220)
el: Μεσαίο (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
el: Μικρογραφία (100x100)

en: User account menu
el: Μενού λογαριασμού χρήστη

en: Block the selected user(s)
el: Αποκλεισμός επιλεγμένων χρηστών

en: Cancel the selected user account(s)
el: Ακύρωση επιλεγμένων λογαριασμών χρηστών

en: Unblock the selected user(s)
el: Άρση αποκλεισμού για τον(υς) επιλεγμένο(υς) χρήστη(ες)

en: Basic block
el: Βασικό μπλοκ

en: A basic block contains a title and a body.
el: Ένα βασικό μπλοκ περιέχει έναν τίτλο και ένα κυρίως κείμενο.

en: Website feedback
el: Σχόλια για τον ιστότοπο

en: Basic HTML
el: Βασική HTML

en: Restricted HTML
el: HTML με περιορισμούς

en: Links related to the active user account
el: Σύνδεσμοι σχετικοί με τον ενεργό λογαριασμό χρήστη

en: Site information links
el: Σύνδεσμοι πληροφοριών ιστοτόπου

en: Editing languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

en: View edit page
el: Δείτε την σελίδα επεξεργασίας

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
el: <p>Αυτή η σελίδα παρέχει τη δυνατότητα επεξεργασίας μιας γλώσσας στον ιστότοπό σας, συμπεριλαμβανομένων προσαρμοσμένων γλωσσών.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
el: <p>Δεν μπορείτε να αλλάξετε τον κωδικό μιας γλώσσας στον ιστότοπο, εφόσον χρησιμοποιείται από το σύστημα για τον έλεγχο της γλώσσας.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
el: <p>Επιλέξτε εάν η κατεύθυνση της γλώσσας είναι “Αριστερά προς δεξιά” ή “Δεξιά προς αριστερά”.</p><p>Προσέξτε ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι θεματικές παραλλαγές διάταξη “Δεξιά προς αριστερά”, οπότε ελέγξτε τη θεματική σας παραλλαγή εάν χρησιμοποιείτε τέτοια διάταξη.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
el: <p>Η σελίδα "Γλώσσες" σας επιτρέπει να προσθέσετε, επεξεργαστείτε, διαγράψετε και να αναδιατάξετε γλώσσες για τον ιστότοπο.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
el: <p>Για να προσθέσετε περισσότερες γλώσσες στον ιστοτόπο σας, πατήστε το κουμπί "Προσθήκη γλώσσας".</p><p>Οι γλώσσες που έχουν προστεθεί θα εμφανιστούν στη λίστα γλωσσών και στη συνέχεια είναι δυνατή η επεξεργασία ή η διαγραφή τους.</p>

en: Reordering languages
el: Αναδιάταξη γλωσσών

en: Set a language as default
el: Ορισμός μιας γλώσσας ως προεπιλεγμένη

en: Modifying languages
el: Τροποποίηση γλωσσών

en: Choose the language you want to translate.
el: Επιλέξτε τη γλώσσα που θέλετε να μεταφράσετε.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
el: Εισάγετε την ακριβή λέξη ή πρόταση που θέλετε να μεταφράσετε, μπορείτε επίσης να γράψετε μόνο ένα μέρος μιας λέξης.

en: Filter the search
el: Φιλτράρισμα της αναζήτησης

en: Apply your search criteria
el: Εφαρμογή των κριτηρίων αναζήτησής σας

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
el: Για να εφαρμόσετε τα κριτήρια αναζήτησής σας, πατήστε το κουμπί <em>Φίλτρο</em>.

en: Validate the translation
el: Επαληθεύστε τη μετάφραση

en: Manage view settings
el: Επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις προβολής

en: View or edit the configuration.
el: Δείτε ή επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις.

en: Displays in this view
el: Εμφανίσεις σε αυτό το view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
el: Μια εμφάνιση είναι ένας τρόπος να προβάλλουμε τα αποτελέσματα, πχ σαν μια σελίδα ή ένα μπλοκ. Ένα view μπορεί να εμπεριέχει πολλαπλές εμφανίσεις , οι οποίες παρουσιάζονται εδώ. Η ενεργή εμφάνιση έχει επισημανθεί.

en: View administration
el: Προβολή διαχείρισης

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
el: Εκτελέστε διαχειριστικές εργασίες, συμπεριλαμβανομένων της προσθήκης περιγραφής και της δημιουργίας ενός κλόνου. Πατήστε το κουμπί της αναδυόμενης λίστας για να δείτε τις διαθέσιμες επιλογές.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
el: Εάν αυτό το view χρησιμοποιεί πεδία, παραθέτονται εδώ. Μπορείτε να πατήσετε σε ένα πεδίο για να το παραμετροποιήσετε.

en: Filter your view
el: Φιλτράρετε το view σας

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
el: Προσθέτει φίλτρα για να περιορίσει τα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, εάν θέλετε να δείξετε περιεχόμενο που είναι <em>δημοσιευμένο</em>, προσθέστε ένα φίλτρο για <em>Δημοσιευμένο</em> και επιλέξτε <em>Ναι</em>.

en: Filter actions
el: Φιλτράρισμα ενεργειών

en: Add, rearrange or remove filters.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή φίλτρων.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
el: Ελέγξτε τη σειρά με την οποία προβάλονται τα αποτελέσματα. Πατήστε σε έναν ενεργό κανόνα διάταξης για να την παραμετροποιήσετε.

en: Sort actions
el: Ταξινόμηση ενεργειών

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή κανόνων ταξινόμησης.

en: Show a preview of the view output.
el: Προβολή προεπισκόπησης του αποτελέσματος του view.
