OpenCulturas (all releases) - en to ar translation catalogue (107 entries)

en: Focus
ar: التركيز

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Download
ar: تحميل

en: Date
ar: التاريخ

en: None
ar: لا شيء

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Upload
ar: رفع

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Logo
ar: الشعار

en: Url
ar: المسار

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Term
ar: المصطلح

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Details
ar: التفاصيل

en: Address
ar: العنوان

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Online
ar: عالخط

en: Close
ar: إغلاق

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Function
ar: الوظيفة

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Full
ar: كامل

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Map
ar: خريطة

en: Caption
ar: شرح

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Style
ar: نمط

en: Changed
ar: تم التغير

en: Document
ar: وثيقة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Information
ar: معلومات

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Compact
ar: المدمج

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
