OpenCulturas (2.0.4) - en to cy translation catalogue (162 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: content
cy: cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Comments
cy: Sylwadau

en: More
cy: Mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Homepage
cy: Hafan

en: Categories
cy: Categorïau

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: Version
cy: Fersiwn

en: Advanced options
cy: Dewisiadau uwch

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: default
cy: rhagosod

en: Message
cy: Neges

en: No log messages available.
cy: Dim negeseuon log ar gael.

en: Image
cy: Delwedd

en: Category
cy: Categori

en: Feed
cy: Porth

en: Name
cy: Enw

en: Export
cy: Allfudo

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: Default
cy: Diofyn

en: View
cy: Gweld

en: Menu
cy: Dewislen

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Text
cy: Testun

en: Attachment
cy: Atodiad

en: Upload
cy: Llwytho i fyny

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Question
cy: Cwestiwn

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Header
cy: Pennawd

en: Footer
cy: Troedyn

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Comment
cy: Sylw

en: Hostname
cy: Enw gwesteiwr

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Location
cy: Lleoliad

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Sticky at top of lists
cy: Yn ludiog ar frig y rhestr

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Fields
cy: Meysydd

en: Last update
cy: Diweddariad diwethaf

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Thumbnail
cy: Disgrifiad Cryno

en: Media
cy: Cyfryngau

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Details
cy: Manylion

en: Phone
cy: ffôn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Table
cy: Tabl

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: User login
cy: Mewngofnod defnyddiwr

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Online
cy: Ar-lein

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Tools
cy: Arfau

en: Recent comments
cy: Sylwadau diweddar

en: Profile
cy: Proffil

en: Close
cy: Yn agos

en: Tracker
cy: Traciwr

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: English
cy: Saesneg

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Member for
cy: Aelod o

en: Front page
cy: Tudalen flaen

en: Languages
cy: Ieithoedd

en: Your message has been sent.
cy: Mae'ch neges wedi ei yrru.

en: People
cy: Pobl

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: Style
cy: Arddull

en: Revision
cy: Diwygiad

en: Published comments
cy: Sylwadau wedi eu cyhoeddi

en: Sticky
cy: Gludiog

en: Output format
cy: Fformat allbwn

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: Information
cy: Gwybodaeth

en: Language switcher
cy: Newidydd iaith

en: Block description
cy: Disgrifiad bloc

en: Blocks
cy: Blociau

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Global
cy: Eang

en: Subtitle
cy: Is-deitl

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: Profiles
cy: Proffilau

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: No comments available.
cy: Dim sylwadau ar gael

en: Account settings
cy: Gosodiadau cyfrif

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
cy: Mae defnyddiwr yn cael ei gysidro ar-lein am hyn o maser ar ôl iddynt weld tudlaen.

en: Offset
cy: Ongli

en: German
cy: Almaeneg

en: Column
cy: Colofn

en: Unpublish comment
cy: Sylw heb ei gyhoeddi

en: Additional information
cy: Gwybodaeth ychwanegol

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Not enabled
cy: Heb ei alluogi

en: User account
cy: Cyfrif defnyddiwr

en: Display type
cy: Dangos math

en: Permanent
cy: Parhaol

en: Temporary
cy: Dros dro

en: Delete comment
cy: Dileu sylwadau

en: Posted in
cy: Wedi ei gofnodi yn

en: Upload date
cy: Dyddiad llwytho i fyny

en: All terms
cy: Holl dermau

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Who's new
cy: Pwy sy'n newydd

en: Language name
cy: Enw Iaith

en: Select language
cy: Dewis Iaith

en: Personal contact form
cy: Ffurflen gyswllt bersonol

en: Edit field
cy: Golygu maes

en: Who's online
cy: Pwy sydd ar-lein

en: Full comment
cy: Sylw llawn
