OpenCulturas (2.1.0-beta2) - en to bs translation catalogue (126 entries)

en: Focus
bs: Fokus

en: Home
bs: Početna

en: Title
bs: Naslov

en: Body
bs: Tijelo

en: Pages
bs: Stranice

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Content
bs: Sadržaj

en: Username
bs: Korisničko ime

en: content
bs: sadržaj

en: Type
bs: Tip

en: Author
bs: Autor

en: List
bs: Izlistaj

en: Actions
bs: Akcije

en: Remove
bs: Ukloni

en: Description
bs: Opis

en: Language
bs: Jezik

en: more
bs: još

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Administration
bs: Administracija

en: Comments
bs: Komentari

en: Tags
bs: Tagovi

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Categories
bs: Kategorije

en: Version
bs: Verzija

en: Advanced options
bs: Napredne postavke

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Size
bs: Veličina

en: Search
bs: Pretraga

en: None
bs: Nijedan

en: Message
bs: Poruka

en: Image
bs: Slika

en: Category
bs: Kategorija

en: Name
bs: Ime

en: Export
bs: Izvezi

en: Taxonomy term
bs: Taksonomijski term

en: Label
bs: Oznaka

en: Preview
bs: Pregled

en: Help
bs: Pomoć

en: View
bs: Pregled

en: Menu
bs: Meni

en: Teaser
bs: Sažetak

en: Event
bs: Događaj

en: Text
bs: Tekst

en: Attachment
bs: Prilog

en: User
bs: Korisnik

en: Content type
bs: Tip sadržaja

en: Contact
bs: Kontakt

en: Question
bs: Pitanje

en: All
bs: Sve

en: Active
bs: Aktivan

en: Page title
bs: Naslov stranice

en: Block
bs: Blok

en: Page
bs: Strana

en: Roles
bs: Uloge

en: Comment
bs: Komentar

en: Published
bs: Objavljeno

en: Location
bs: Lokacija

en: Promoted to front page
bs: Promoviran na početnu stranicu

en: Sticky at top of lists
bs: Zalijepljen na vrhu liste

en: Vocabulary
bs: Riječnik

en: Last access
bs: Zadnji pristup

en: Fields
bs: Polja

en: Authored by
bs: Napisao

en: Plain text
bs: Obični tekst

en: Details
bs: Detalji

en: Address
bs: Adresa

en: Members
bs: Članovi

en: Table
bs: Tabela

en: Events
bs: Događaji

en: Navigation
bs: Navigacija

en: Role
bs: Uloga

en: User login
bs: Prijava korisnika

en: Users
bs: Korisnici

en: Save changes
bs: Snimi promjene

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Tools
bs: Alati

en: Profile
bs: Profil

en: Notifications
bs: Obavijesti

en: Sort by
bs: Sortiraj prema

en: Authored on
bs: Napisano

en: English
bs: Engleski

en: Member for
bs: Član od

en: Front page
bs: Naslovna stranica

en: Languages
bs: Jezici

en: Blocked
bs: Blokiran

en: Style
bs: Stil

en: Revision
bs: Revizije

en: comment
bs: komentar

en: by
bs: od

en: Tabs
bs: Tabovi

en: Output format
bs: Izlazni format

en: Apply
bs: Primjeni

en: Block description
bs: Opis bloka

en: Translation
bs: Prevod

en: Blocks
bs: Blokovi

en: Remove field
bs: Ukloni polje

en: Used in
bs: Koristi se u

en: Permission
bs: Dozvole

en: Global
bs: Globalni

en: Profiles
bs: Profili

en: Edit comment
bs: Uredi komentar

en: Column
bs: Kolona

en: Translate
bs: Prevedi

en: Not enabled
bs: Nije omogućen

en: Main navigation
bs: Glavna navigacija

en: Display type
bs: Tip prikaza

en: Primary tabs
bs: Primarni tabovi

en: Secondary tabs
bs: Sekundarni tabovi

en: Personal contact form
bs: Lični kontakt formular

en: Who's online
bs: Ko je online

en: Breadcrumbs
bs: Putanje (breadcrumbs)

en: Status messages
bs: Statusne poruke

en: Main page content
bs: Sadržaj glavne stranice

en: Footer menu
bs: Footer meni

en: Full HTML
bs: Kompletan HTML

en: Site branding
bs: Osnovne informacije o stranici

en: Primary admin actions
bs: Primarne admin akcije

en: User account menu
bs: Korisnički meni

en: Basic block
bs: Osnovni blok

en: A basic block contains a title and a body.
bs: Osnovni blok sadrži naslov i tijelo.

en: Website feedback
bs: Povratna informacija sa stranice

en: Basic HTML
bs: Osnovni HTML
