OpenCulturas (2.1.0-rc2) - en to ur translation catalogue (107 entries)

en: Focus
ur: توجھ

en: Home
ur: مرکز

en: Title
ur: عنوان

en: Body
ur: متن

en: edit user
ur: صارف تدوین کریں

en: Pages
ur: صفحات

en: Status
ur: حالت

en: Register
ur: شمولیت اختیار کریں

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Moderated content
ur: معتدل مواد

en: Username
ur: اسم صارف

en: content
ur: متن

en: Type
ur: قِسم

en: Author
ur: مصنف

en: List
ur: فہرست

en: Actions
ur: کارروائیاں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: more
ur: مزید

en: Article
ur: مضمون

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: Articles
ur: مضامین

en: Administration
ur: تنظیم

en: Comments
ur: تبصرے

en: More
ur: مزید

en: Action
ur: ایکشن

en: On
ur: آن

en: Tags
ur: ٹیگز

en: Yes
ur: ہاں

en: No
ur: نہیں

en: Download
ur: ڈاؤن لوڈ کریں

en: Version
ur: ورژن

en: view
ur: مشاہدہ کریں

en: Advanced options
ur: اعلیٰ اختیارات

en: Edit
ur: تدوین

en: Date
ur: تاریخ

en: Size
ur: حجم

en: Search
ur: تلاش

en: Reset
ur: دوبارہ ترتیب دیں

en: None
ur: کوئی بھی نہیں

en: Use count
ur: استعمال شدہ کی تعداد

en: default
ur: ڈیفالٹ

en: Message
ur: پیغام

en: No log messages available.
ur: کوئ لاگ پیغامات موجود نہیں۔

en: Image
ur: تصویر

en: Category
ur: زمرہ

en: Feed
ur: فیڈ

en: Name
ur: نام

en: Export
ur: برآمد کریں

en: Taxonomy term
ur: ٹیکسانمی ٹرم

en: Label
ur: عنوان

en: Preview
ur: جائزہ

en: Help
ur: مدد

en: True
ur: صحیح

en: Default
ur: طے شدہ

en: Archive
ur: آرکائیو

en: Icon
ur: آئیکن

en: View
ur: مشاہدہ کریں

en: Audio
ur: آڈیو

en: Filename
ur: فائل کا نام

en: Menu
ur: مینیو

en: Text
ur: متن

en: ID
ur: شناخت

en: User
ur: صارف

en: Email
ur: ای میل

en: Contact
ur: رابطہ

en: Active
ur: فعال

en: Block
ur: بلاک

en: Page
ur: صفحہ

en: Logo
ur: لوگو

en: PHP
ur: پی ایچ پی

en: Header
ur: ہیڈر

en: Roles
ur: رولز

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Hostname
ur: ہوسٹ کا نام

en: Published
ur: شائع شدہ

en: Filter
ur: فلٹر

en: Last update
ur: گزشتہ تجدید

en: Authored by
ur: تصنیف از

en: Details
ur: تفصیلات

en: Navigation
ur: نیویگیشن

en: Anonymous
ur: گمنام

en: Profile
ur: پروفائیل

en: Sort by
ur: کی طرف سے  کی گئی مرتب سازی

en: Authored on
ur: تصنیف بر

en: English
ur: انگریزی

en: Front page
ur: سرورق

en: Languages
ur: زبانیں

en: Your message has been sent.
ur: آپ کا پیغام ارسال کر دیا گیا ہے۔

en: ‹ Previous
ur: › گزشتہ

en: Go to page @number
ur: صفحہ نمبر @number پر جائیں

en: Block description
ur: بلاک کی وضاحت

en: Blocks
ur: بلاکس

en: Language code
ur: زبان کا کوڈ

en: German
ur: جرمن

en: Not enabled
ur: غیر فعال

en: Entity type
ur: Entity کی قسم

en: MIME type
ur: MIME کی قسم

en: ‹‹
ur: ››

en: ››
ur: ‹‹

en: Language name
ur: زبان کا نام

en: Select language
ur: زبان کا انتخاب کریں

en: « First
ur: » ابتدائی
