OpenCulturas (2.1.1) - en to bn translation catalogue (97 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: List
bn: তালিকা

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: No log messages available.
bn: কোন লগ বার্তা নেই।

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Name
bn: নাম

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Menu
bn: মেনু

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Upload
bn: আপলোড

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Email
bn: ইমেইল

en: Question
bn: প্রশ্ন

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: Logo
bn: লোগো

en: Url
bn: ইউআরএল

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Table
bn: টেবিল

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Authored on
bn: লিখিত হয়েছে

en: Show
bn: দেখাও

en: English
bn: ইংরেজী

en: Member for
bn: যতদিন ধরে সদস্য

en: Front page
bn: শুরুর পাতা

en: Languages
bn: ভাষাসমূহ

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Go to page @number
bn: @number নং পৃষ্ঠায় যাও

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: Account settings
bn: একাউন্ট সেটিংস

en: German
bn: জার্মান

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: Not enabled
bn: অকার্যকর

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Who's new
bn: নতুন সদস্য

en: Select language
bn: ভাষা নির্বাচন করুন

en: Who's online
bn: যারা অনলাইনে আছেন

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট

en: Recent content
bn: সাম্প্রতিক বিষয়বস্তু
