OpenCulturas (2.2.0) - en to fa translation catalogue (314 entries)

en: Focus
fa: تمرکز کردن

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: edit user
fa: ویرایش کاربر

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Username
fa: نام کاربری

en: content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Actions
fa: عملکردها

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Article
fa: مقاله

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Articles
fa: مقالات

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: License
fa: لایسنس

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Message
fa: پیام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: category
fa: دسته‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: View
fa: مشاهده

en: Audio
fa: صوتی

en: Filename
fa: نام فایل

en: Menu
fa: منو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: User Name
fa: نام کاربر

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Attachment
fa: پیوست

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Back to top
fa: بازگشت به بالا

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Contact
fa: تماس

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ متداول

en: Question
fa: سوال

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Logo
fa: آرم

en: Url
fa: نشانی

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Severity
fa: شدت

en: Fields
fa: فیلدها

en: Gallery
fa: گالری

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Details
fa: جزئیات

en: Widget
fa: ساختار

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Members
fa: اعضا

en: Table
fa: جدول

en: Events
fa: رویدادها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Users
fa: کاربران

en: Online
fa: برخط

en: Last
fa: آخرین

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Sort Criteria
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: Duration
fa: مدت

en: Function
fa: تابع

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Show
fa: نمایش

en: English
fa: انگلیسی

en: Token
fa: توکن

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Find
fa: پیدا کن

en: First
fa: اولین

en: Map
fa: نقشه

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Caption
fa: عنوان

en: Server name
fa: نام سرور

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Contact information
fa: اطلاعات تماس

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Style
fa: سبک

en: Glossary
fa: واژگان

en: Revision
fa: نسخه

en: Diff
fa: تفاوت

en: on
fa: در

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Document
fa: سند

en: User page
fa: صفحه ی کاربر

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: comment
fa: دیدگاه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: by
fa: توسط

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Review
fa: بازبینی

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Translation language
fa: ترحمه زبان

en: Go to page @number
fa: برو به صفحه @number

en: Information
fa: اطلاعات

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Translation
fa: ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: Global
fa: سراسری

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Language code
fa: کد زبان

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Administrator
fa: مدیر

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: Account settings
fa: تنظیمات حساب کاربری

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Show all
fa: نمایش همه

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: German
fa: آلمانی

en: Edit comment
fa: ویرایش دیدگاه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Headline
fa: عنوان

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Column
fa: ستون

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Index name
fa: نام شاخص

en: Additional information
fa: اطلاعات اضافی

en: Translate
fa: ترجمه

en: Not enabled
fa: غیرفعال

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: 1
fa: ۱

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Badges
fa: نشان‌ها

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Not applicable
fa: غیر مرتبط

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: My content
fa: محتوای من

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Cancel changes
fa: لغو تغییرات

en: Bulk operations
fa: عملیات دسته جمعی

en: @interval ago
fa: @interval پیش

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Language name
fa: نام زبان

en: Select language
fa: انتخاب زبان

en: Personal contact form
fa: فرم تماس شخصی

en: Edit field
fa: ویرایش فیلد

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Revision log message
fa: گزارش نسخه

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Unpublish content
fa: عدم انتشار محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: The name of the shortcut.
fa: نام میان‌بر.

en: Taxonomy term page
fa: صفحه واژه طبقه‌بندی

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: No media available.
fa: رسانه‌ای در دسترس نیست

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Server description
fa: توضیحات سرور

en: Index description
fa: توضيحات شاخص

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک نسخه محتوا.

en: Load More
fa: نمایش بیشتر

en: Organizers
fa: سرگروه

en: Powered by
fa: قدرت گرفته از

en: User interface translation
fa: ترجمه رابط کاربری

en: Custom block library
fa: کتابخانه بلوک سفارشی

en: Site branding
fa: برند سایت

en: A brief description of your block.
fa: توضیح مختصری از بلوک شما.

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: Media library
fa: کتابخانه رسانه

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: Links related to the active user account
fa: پیوندهای مربوط به حساب کاربری فعال

en: Administrative task links
fa: پیوندهای بخش مدیریت

en: Site information links
fa: پیوندهای اطلاعات سایت

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت

en: User tool links, often added by modules
fa: پیوندهای ابزار کاربر، اغلب توسط ماژول‌ها اضافه می شوند

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل

en: Media name
fa: نام رسانه

en: The user ID of the author.
fa: شناسه کاربری نویسنده.

en: The time the media item was created.
fa: زمانی که رسانه ایجاد شده است.

en: Content blocks
fa: بلوک‌های محتوا
