OpenCulturas (2.3.0) - en to da translation catalogue (463 entries)

en: Focus
da: Fokus

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: edit user
da: rediger bruger

en: Pages
da: Sider

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Moderated content
da: Modereret indhold

en: content
da: indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Articles
da: Artikler

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: default
da: standard

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Image
da: Billede

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: category
da: kategori

en: Terms & Conditions
da: Forretningsbetingelser

en: Additional Checkboxes
da: Ekstra afkrydsningsfelter

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Section
da: Sektion

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Components
da: Komponenter

en: Attachment
da: Bilag

en: Back to top
da: Tilbage til toppen

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Contact
da: Kontakt

en: Add page
da: Tilføj side

en: A frequently asked question and its answer.
da: Et ofte stillet spørgsmål og dets svar.

en: Question
da: Spørgsmål

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Welcome
da: Velkommen

en: Menu link
da: Menu-link

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Gallery
da: Galleri

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Details
da: Detaljer

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Members
da: Medlemmer

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: Last
da: Sidste

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Wildcard
da: Joker

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Latest
da: Seneste

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: Duration
da: Varighed

en: Function
da: Funktion

en: Tracker
da: Følg

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Share
da: Del

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Show
da: Vis

en: English
da: Engelsk

en: Token
da: Symbol

en: Teasers
da: Smagsprøver

en: Add to calendar
da: Tilføj til kalender

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Accepted
da: Accepteret

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: First
da: Første

en: Map
da: Knyt

en: author
da: forfatter

en: Caption
da: Undertekst

en: Server name
da: Servernavn

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Style
da: Typografi

en: Glossary
da: Ordliste

en: Revision
da: Version

en: on
da: til

en: Changed
da: Ændret

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Document
da: Dokument

en: User page
da: Brugerside

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: comment
da: kommentar

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: by
da: af

en: Locality
da: Lokalitet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Review
da: Gennemgå

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Translation language
da: Sprog til oversættelse

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Translation
da: Oversættelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Inset
da: Forsænket

en: Grid
da: Gitter

en: Distance
da: Afstand

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Audio file
da: Lydfil

en: Language code
da: Sprogkode

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Profiles
da: Profiler

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Addresses
da: Adresser

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Entry
da: Tilmelding

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Show all
da: Vis alle

en: Columns
da: Kolonner

en: Offset
da: Forskydning

en: German
da: Tysk

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Machine name
da: Internt navn

en: Headline
da: Overskrift

en: Any
da: Nogen

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Configure Block
da: Konfigurér blok

en: Column
da: Kolonne

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Additional information
da: Yderligere information

en: Member
da: Medlem

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Accessibility features
da: Tilgængelighedsfunktionalitet

en: Translate
da: Oversæt

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: Add profile
da: Tilføj profil

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Dates
da: Datoer

en: Display type
da: Display-type

en: Notification recipients
da: Meddelelsemodtager

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Flags
da: Flag

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Locations
da: Lokationer

en: Frontpage
da: Forside

en: Flagged content
da: Flaget indhold

en: Upload date
da: Upload-dato

en: My content
da: Mit indhold

en: Search index
da: Søgeindex

en: Draft
da: Kladde

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: No results
da: Ingen resultater

en: @interval ago
da: @interval siden

en: All terms
da: Alle termer

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Title: @title
da: Titel: @title

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Language name
da: Sprognavn

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Profile image
da: Profil billede

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Show more
da: Vis flere

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Show less
da: Vis færre.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Block Region
da: Blokregion

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Edit media
da: Redigér media

en: Is translation
da: Er oversættelse

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Related Articles
da: Relaterede artikler

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Language direction
da: Sprogretning

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Override global settings
da: Overskriv globale indstillinger

en: Select media
da: Vælg medie

en: Default translation
da: Standardoversættelse

en: Powered by
da: Drevet af

en: Search indexes
da: Søge indeks

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: User interface translation
da: Oversættelse af brugergrænseflade

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: Node operations bulk form
da: Formular til bulk-handlinger på indholdselementer

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: The time that the term was last edited.
da: Datoen hvor termen senest blev redigeret.

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: Adding languages
da: Tilføjelse af sprog

en: The time that the menu link was last edited.
da: Tidspunktet hvor menu-linket sidst blev redigeret.

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: Editing languages
da: Redigering af sprog

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
da: <p>På denne side kan du tilføje de fleste almindelige sprog til dit site.</p><p>Hvis det ønskede sprog ikke er tilgængeligt, kan du tilføje et brugerdefineret sprog.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
da: <p>Vælg et sprog på listen, eller vælg "Brugerdefineret sprog..." i slutningen af listen.</p><p>Klik på knappen "Tilføj sprog", når du har valgt et sprog.</p><p>Hvis du tilføjer et brugerdefineret sprog, får du en ekstra form, hvor du kan angive navn, kode og retning af sproget.</p>

en: Continuing on
da: Fortsætter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
da: <p>På denne side kan du redigere sitets sprog, inklusive brugerdefinerede sprog.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
da: <p>Du kan ikke ændre en sprogkode på sitet. Det skyldes at systemet bruger koden til at holde styr på sproget.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
da: <p>Sprognavnet bruges på hele webstedet for alle brugere og er skrevet på engelsk. Navnene på indbyggede sprog kan oversættes ved hjælp af oversættelse modulet, og navnene på både indbyggede og brugerdefinerede sprog kan oversættes ved hjælp af konfiguration oversættelse modulet.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
da: <p>Vælg om det er et  "venstre mod højre" eller "højre mod venstre" sprog.</p><p>Bemærk, at ikke alle temaer støtte "højre mod venstre" layout, så test dit tema, hvis du skal bruge dette.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
da: <p>På siden "sprog" kan du tilføje, redigere, slette og sortere sitets sprog.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
da: <p>For at tilføje flere sprog til sitet skal du klikke på knappen "Tilføj sprog".</p><p>Tilføjede sprog vises på sproglisten og kan derefter redigeres eller slettes.</p>

en: Reordering languages
da: Omorganisering af sprog

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
da: <p>Hvis du vil omarrangere sprogene på webstedet, skal du bruge ikonerne ud for hvert sprog.</p><p>Den rækkefølge, der vises her, er visningsrækkefølgen for sproglister på webstedet, f.eks. de blokke til sprogskift, som Translation- og Content Translation-modulerne tilbyder.</p><p>Når du er færdig med at omarrangere sprogene, skal du klikke på knappen "Gem konfiguration", for at ændringerne kan træde i kraft.</p>

en: Set a language as default
da: Vælg standardsprog

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
da: <p>Du kan ændre standardsproget for webstedet ved at vælge et af dine konfigurerede sprog som standard. Webstedet vil bruge standardsproget i situationer, hvor ingen valg er truffet, men et sprog bør vælges som standard brug, da dette bland andet bliver brugt i administrations delen.</p>

en: Modifying languages
da: Tilpasning af sprog

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
da: <p>Operationer er tilgængelige til redigering og sletning af dine sprog.</p><p>Du kan redigere navnet og retning af sproget.</p><p>Slettede sprog kan tilføjes igen på et senere tidspunkt. Sletning af et sprog vil fjerne alle interface oversættelser forbundet med det, og indhold i dette sprog angives at være sprogneutral. Bemærk at du ikke kan slette standardsproget for webstedet.</p>

en: Choose the language you want to translate.
da: Vælg det sprog, som du ønsker at oversætte.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
da: Indtast det specifikke ord eller den specifikke sætning, som du ønsker at oversætte. Du kan også nøjes med at skrive en del af et ord.

en: Filter the search
da: Filtrér søgningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
da: Du kan søge efter ikke-oversatte strenge, hvis du ønsker at oversætte noget, som ikke er oversat endnu.

en: Apply your search criteria
da: Anvend dine søgekriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
da: Klik på <em>Filtrér</em>-knappen for at anvende dine søgekriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
da: Du kan skrive din egen oversættelse i tekstfelterne i højre spalte. Prøv at finde ud af i hvilken kontekst teksten vil blive brugt for at sikre at den bliver oversat korrekt.

en: Validate the translation
da: Kontrollér oversættelsen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
da: Når du er færdig med dine oversættelser skal du klikke på knappen <em>Gem oversættelser</em>. Du skal gemme dine oversættelser før du skifter side eller laver en ny søgning.

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Place Blocks
da: Placér Blokke

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
da: Beregnet menulink for noden (kun tilgængeligt imens noden gemmes).

en: Block Layout
da: Blok-layout

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Tilføj sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Tilføje et sprog</li><li>Tilføjelse af en brugerdefineret sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis et konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Rediger sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Redigering et sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik på siden "Sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Tilføje et sprog</a></li><li>Ændre rækkefølge af sprog</li><li>Redigere et sprog</li><li>Slette et sprog</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
da: Denne side giver dig mulighed at oversætte brugerfladen eller ændre eksisterende oversættelser. Hvis du har installeret dit websted oprindeligt på engelsk, skal du først tilføje et andet sprog på <a href="[site:url]admin/config/regional/language">sprog side</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
da: De oversættelser, du har lavet her vil blive brugt på dit websteds brugergrænseflade. Hvis du ønsker at bruge dem på et andet websted eller ændre dem på et ekstern oversættelse program, kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">eksportere dem</a> til en PO-fil og <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importere dem</a> senere.

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: Find and moderate content.
da: Find og moderér indhold.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
da: Der er ikke noget modereret indhold tilgængeligt. Her vises kun ikke-udgivet indhold som f.eks. kladder.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}

en: @interval hence
da: om @interval

en: Block Layout Page
da: Blok-layout side

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
da: Blokke er bokse med indhold, der vises i et område eller en region på sitet, f.eks. en sidefod eller et sidepanel.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
da: Enhver brugerdefineret eller tredjeparts blok kan føjes til en bestemt region ved at klikke på knappen Placér blok. En ny blok kan også oprettes ved at klikke på Placér blok

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
da: Ved at klikke på "Konfigurér" kan du redigere blokkens indhold, ændre synlighedsindstillingerne og endda ændre placeringen af, hvor den vises i dit theme.

en: Custom Block Library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: The block management screen also has an another tab on the top which is used to add Custom blocks. The name of the tab is "Custom block library". This tab ultimately provides a link to add custom blocks.
da: Skærmen til blokstyring har også en anden fane øverst, som bruges til at tilføje brugerdefinerede blokke. Navnet på fanen er "Brugerdefineret blokbibliotek". Denne fane indeholder i sidste ende et link til tilføjelse af brugerdefinerede blokke.

en: Wide (1090)
da: Bred (1090)
