OpenCulturas (all releases) - en to nn translation catalogue (106 entries)

en: Focus
nn: Fokuser

en: Home
nn: Heim

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: edit user
nn: Redigere brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Delete
nn: Slett

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: content
nn: innhald

en: Author
nn: Forfattar

en: Closed
nn: Stengt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: More
nn: Meir

en: On
nn: På

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: default
nn: standard

en: Image
nn: Bilete

en: Category
nn: Kategori

en: Name
nn: Namn

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: View
nn: Sjå på

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Upload
nn: Last opp

en: User
nn: Brukar

en: Contact
nn: Kontakt

en: All
nn: Alle

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Off
nn: Av

en: Header
nn: Topptekst

en: Footer
nn: Botntekst

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Fields
nn: Felt

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Details
nn: Detaljar

en: Phone
nn: Telefon

en: Address
nn: Adresse

en: Table
nn: Tabell

en: Navigation
nn: Navigering

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Users
nn: Brukarar

en: Online
nn: Tilkopla

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Close
nn: Lukk

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Authored on
nn: Skrive

en: English
nn: Engelsk

en: Front page
nn: Framside

en: Languages
nn: Språk

en: Your message has been sent.
nn: Meldinga di er sent.

en: Revision
nn: Utgåve

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: Apply
nn: Bruk

en: Go to page @number
nn: Gå til side @number

en: Block description
nn: Beskriving av blokken

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Subtitle
nn: Undertittel

en: Language code
nn: Språkkode

en: Account settings
nn: Kontoinnstillinger

en: German
nn: Tysk

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Additional information
nn: Tilleggsinformasjon

en: Translate
nn: Omset

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Search index
nn: Søkeindeks

en: - All -
nn: - Alle -

en: Language name
nn: Språknamn

en: Select language
nn: Vel språk

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Recent content
nn: Nyaste innhald

en: Find and manage content.
nn: Finn og behandle innhald.

en: Basic page
nn: Grunnleggjande side

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nn: Bruk stikkord for å gruppera artiklar om same emne i kategoriar.
