OpenCulturas (2.3.2) - en to th translation catalogue (138 entries)

en: Focus
th: โพกัส

en: Home
th: หน้าแรก

en: Title
th: หัวข้อ

en: edit user
th: แก้ไขข้อมูลผู้ใช้

en: Pages
th: หน้า

en: Status
th: สถานะ

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: content
th: เนื้อหา

en: Type
th: ประเภท

en: Closed
th: ปิด

en: List
th: ดูลิสต์

en: Actions
th: แอคชั่น

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Action
th: แอคชั่น

en: On
th: เปิด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: Message
th: ข้อความ

en: No log messages available.
th: ไม่มี Log

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Export
th: ส่งออก

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Update
th: ปรับปรุง

en: View
th: ดู

en: Menu
th: เมนู

en: Text
th: ข้อความ

en: ID
th: ไอดี

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: Email
th: อีเมล

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Question
th: คำถาม

en: All
th: ทั้งหมด

en: Logo
th: โลโก้

en: Off
th: ปิด

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Vocabulary
th: คำศัพท์

en: Severity
th: ระดับความรุนแรง

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Media
th: สื่อ

en: Details
th: รายละเอียด

en: Widget
th: วิดเจ็ต

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Table
th: ตาราง

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Navigation
th: นำทาง

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Online
th: ออนไลน์

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Close
th: ปิด

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: Authored on
th: โพสต์เมื่อ

en: Show
th: แสดง

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Map
th: แผนที่

en: author
th: ผู้เขียน

en: Your message has been sent.
th: ข้อความของคุณถูกส่งเรียบร้อยแล้ว

en: People
th: บุคคล

en: Revision
th: รุ่น

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: ‹ Previous
th: ‹ previous

en: Next ›
th: next ›

en: comment
th: ความคิดเห็น

en: by
th: โดย

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Go to page @number
th: ไปยังหน้า @number

en: Language switcher
th: เปลี่ยนภาษา

en: Blocks
th: บล็อค

en: Grid
th: ตะแกรง

en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Subtitle
th: คำบรรยาย

en: Profiles
th: ประวัติผู้ใช้

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Account settings
th: ตั้งค่าบัญชีผู้ใช้

en: Keyword
th: คำค้นหา

en: Edit comment
th: แก้ไขความคิดเห็น

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Radius
th: รัศมี

en: Skip to main content
th: ข้ามไปยังเนื้อหาหลัก

en: Additional information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Member
th: สมาชิก

en: Newest first
th: ใหม่ล่าสุดก่อน

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: Permanent
th: ถาวร

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: No files available.
th: ไม่พบไฟล์ใดๆ

en: Provide custom text or link.
th: มีข้อความแบบกำหนดเองหรือลิงค์

en: Publishing status
th: สถานะการเผยแพร่

en: Personal contact form
th: อนุญาตให้มีการติดต่อส่วนตัว

en: Edit field
th: แก้ไขฟิลด์

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Revision log message
th: การแก้ไขการบันทึกข้อความ

en: The name of the shortcut.
th: ชื่อของทางลัด

en: Pricing
th: กำหนดราคา

en: Recent log messages
th: บันทึกข้อความล่าสุด

en: Rewrite results
th: ผลลัพธ์การตรวจแก้

en: Get the actual content from a content revision.
th: เนื้อหาที่เกิดขึ้นจริงจากเนื้อหาที่แก้ไข

en: Quotation
th: ใบเสนอราคา

en: Default translation
th: แปลค่าเริ่มต้น

en: Displaying @start - @end of @total
th: แสดง @start - @end of @total

en: You have unsaved changes.
th: คุณมีการเปลี่ยนแปลงลำดับสินค้ากรุณากดปุ่มอัพเดทข้อมูล

en: The time that the node was created.
th: เวลาที่โหนดถูกสร้างขึ้น

en: Node operations bulk form
th: การดำเนินการของโหนดจำนวนมาก

en: The time that the node was last edited.
th: เวลาที่โหนดถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: The time that the custom block was last edited.
th: เวลาที่แก้ไขบล็อกเองล่าสุด

en: The time that the term was last edited.
th: เวลาที่คำถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: A brief description of your block.
th: คำอธิบายโดยย่อของบล็อกของคุณ

en: The time that the menu link was last edited.
th: เวลาที่ลิงค์เมนูถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: The time that the user was last edited.
th: เวลาที่ผู้ใช้ถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: The username of the content author.
th: ชื่อผู้ใช้งานของผู้เขียนเนื้อหา

en: Links related to the active user account
th: Links related to the user account.

en: Administrative task links
th: Contains links to administrative tasks.

en: Site information links
th: Use this for linking to site information.

en: Site section links
th: Use this for linking to the main site sections.

en: User tool links, often added by modules
th: Contains links for site visitors. Some modules add their links here.
