OpenCulturas (2.4.0) - en to tr translation catalogue (479 entries)

en: Focus
tr: Etkinleştirme

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: edit user
tr: kullanıcı düzenle

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Value
tr: Değer

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Articles
tr: Makaleler

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: License
tr: Lisans

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: default
tr: öntanımlı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: North
tr: Kuzey

en: East
tr: Doğu

en: South
tr: Güney

en: West
tr: Batı

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Section
tr: Bölüm

en: Menu
tr: Menü

en: Teaser
tr: Özet

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Components
tr: Bileşenler

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Add page
tr: Sayfa ekle

en: FAQ
tr: S.S.S

en: A frequently asked question and its answer.
tr: Sıklıkla sorulan bir soru ve onun cevabı.

en: Question
tr: Soru

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Area
tr: Bölge

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Term
tr: Terim

en: Last access
tr: Son erişim

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Honeypot
tr: Bal küpü

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Table
tr: Tablo

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Online
tr: Çevrim içi / Yayında

en: Last
tr: Son

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Wildcard
tr: Joker

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Function
tr: İşlev

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: By location
tr: Konuma göre

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Austria
tr: Avusturya

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Share
tr: Paylaş

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Show
tr: Göster

en: English
tr: İngilizce

en: Token
tr: Simge

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Languages
tr: Diller

en: First
tr: Birinci

en: Map
tr: Harita

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Caption
tr: Başlık

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Revision
tr: Sürüm

en: Website
tr: Web sitesi

en: Changed
tr: Değişti

en: My bookmarks
tr: Yer İmlerim

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: comment
tr: yorum

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: by
tr: yazan

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Select
tr: Seç

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Information
tr: Bilgi

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Translation
tr: Çeviri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Global
tr: Genel

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Profiles
tr: Profiller

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Addresses
tr: Adresler

en: Cancelled
tr: İptal

en: Account settings
tr: Hesap ayarları

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: German
tr: Almanca

en: Edit comment
tr: Yorumu düzenle

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Any
tr: Herhangi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Configure Block
tr: Bloğu Yapılandır

en: Column
tr: Sütun

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: Member
tr: Üye

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Accessibility features
tr: Erişilebilirlik özellikleri

en: Translate
tr: Çevir

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Dates
tr: Tarihler

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Locations
tr: Konumlar

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: My content
tr: İçeriğim

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Draft
tr: Taslak

en: Bulk operations
tr: Toplu işlemler

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Title: @title
tr: Başlık: @title

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Language name
tr: Dil adı

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Main content
tr: Ana içerik

en: No information available.
tr: Bilgi yok.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Block Region
tr: Blok Alanı

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
tr: Bir yönetici [site:name] sitesinde sizin için bir hesap oluşturdu

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Location type
tr: Konum türü

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Language direction
tr: Dil yönü

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Organizers
tr: Düzenleyiciler

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Select media
tr: Medya seç

en: Default translation
tr: Varsayılan çeviri

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: User interface translation
tr: Kullanıcı arayüzü çevirisi

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the term was last edited.
tr: Terimin son düzenlendiği zaman.

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Adding languages
tr: Diller ekleniyor

en: The time that the menu link was last edited.
tr: Menü bağlantısının en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] hesabı iptali [user:display-name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] oturum açma bilgilerinde değişiklik

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] için hesap ayrıntıları

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (yönetici onayı bekliyor)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (onaylandı)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (engellendi)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (iptal edildi)

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Editing languages
tr: Diller Düzenleniyor

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
tr: <p>Site için ortak diller bu bölümden eklenebilir.</p><p>Aradığınız dil yoksa özel bir dil ekleyebilirsiniz.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
tr: <p>Listeden bir dil ya da listenin sonundan "Özel dil..." seçeneğini seçin.</p><p>Dil seçiminizi tamamlamak için "Dil Ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Özel bir dil eklerken, dil adı, dil kodu ve dil yazım yönünü belirtebileceğiniz bir form açılır.</p>

en: Continuing on
tr: Devam ediliyor

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
tr: <p>Sitenizde yüklü bulunan özel diller de dahil dilleri bu bölümden düzenleyebilirsiniz.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
tr: <p>Sistem tarafından dili izlemek için kullanıldığından, dilin sitedeki kodunu değiştiremezsiniz.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
tr: <p>Dilin İngilizce adı site genelinde tüm kullanıcılar için kullanılır. Gömülü dillerin adları Arayüz Çeviri modülü ile, gömülü ve özel dillerin adları Çeviri Yapılandırma modülü ile çevrilebilir.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
tr: <p>Dilin yazım yönünü "Soldan Sağa" ya da "Sağdan Sola" olarak seçin.</p><p>Her temanın "Sağdan Sola" yazımı desteklemediğini unutmayın ve temayı denemeden kullanmayın.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
tr: <p>"Diller" sayfası site dillerini ekleme, düzenleme, silme ve sıralama işlemlerini yapmanıza olanak sağlar.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
tr: <p>Sitenize başka diller eklemek için "Dil ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Eklenen diller dil listesinde görüntülenir ve düzenlenip silinebilir.</p>

en: Reordering languages
tr: Dil sıralamasını değiştirmek

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
tr: <p>Sitedeki dillerin sıralamasını değiştirmek için her dilin başındaki sürükleme simgelerine tıklayıp dili sürükleyin.</p><p>Burada görüntülenen sıralama Arayüz Çevirisi ve İçerik Çeviri Eklentilerindeki dil değiştirici blokları tarafından kullanılır.</p><p>Dilleri sıraladıktan sonra yaptığınız değişikliklerin geçerli olması için "Ayarları Kaydet" düğmesine tıklayın.</p>

en: Set a language as default
tr: Bir dili varsayılan olarak atamak

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
tr: <p>Sitede kullanılan varsayılan dili değiştirmek için yapılandırılmış dillerden birini varsayılan olarak atayabilirsiniz. Dil seçimi yapılmayan durumlarda site varsayılan dilde görüntülenir.</p>

en: Modifying languages
tr: Dilleri düzenlemek

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
tr: <p>Dil düzenleme ve silme işlemleri yapabilirsiniz.</p><p>Dilin adını ve yönünü değiştirebilirsiniz.</p><p>Silinen diller daha sonra yeniden eklenebilir. Bir dil silindiğinde o dildeki tüm arayüz çevirileri silinir ve bu dildeki tüm içerik nötr olarak ayarlanır. Varsayılan site dilinin silinemeyeceğini unutmayın.</p>

en: Choose the language you want to translate.
tr: Çevirmek istediğiniz dili seçin.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
tr: Çevirmek istediğiniz sözcük ya da cümlenin tamamını ya da bir bölümünü yazın.

en: Filter the search
tr: Aramayı süzün

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
tr: Henüz çevrilmemiş dizgeleri çevirmek istiyorsanız, arama sonuçlarında çevrilmemiş dizgeleri, varolan bir çeviriyi düzenlemek için çevrilmiş dizgeleri süzebilirsiniz.

en: Apply your search criteria
tr: Arama ölçütünü uygulayın

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
tr: Arama ölçütünü uygulamak için <em>Süz</em> düğmesine tıklayın.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
tr: Çeviriyi sağ sütundaki metin alanına yazabilirsiniz. Çeviriyi metnin kullanıcılacağı bağlama uygun yapmaya çalışın.

en: Validate the translation
tr: Çeviriyi doğrulayın

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
tr: Çevirileri tamamladığınızda <em>Çevirileri Kaydet</em> düğmesine tıklayın Bu bölümde yeni bir çeviri ya da arama yaptıktan sonra çevirilerinizi kaydetmelisiniz.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: Place Blocks
tr: Blok Yerleştir

en: Block Layout
tr: Blok Yerleşimi

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dil ekleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dil ekleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dili düzenleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dili düzenleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
tr: <p>Diller sayfası hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Dil ekleme</a></li><li>Dilleri yeniden sıralama</li><li>Dil düzenleme/li><li>Dil silme</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
tr: Bu sayfa sizin kullanıcı arayüzü çevirme ve varolan çevirileri düzenlemenizi sağlar. Sitenizi İngilizce olarak kurduysanız, bu sayfayı kullanabilmek için önce <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Diller</a> bölümünden başka bir dil eklemelisiniz.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
tr: Burada yaptığınız çeviriler sitenizin kullanıcı arayüzünde kullanılacaktır. Bu çevirileri başka bir sitede kullanmak veya dış bir çeviri düzenleyicide düzenlemek istiyorsanız bir .po dosyasına <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export"> aktarabilir</a> ve daha sonra <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">içeri alabilirsiniz</a>.

en: The user ID of the author.
tr: Yazarın kullanıcı ID'si.

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: @interval hence
tr: @interval sonra
