OpenCulturas (2.4.3) - en to is translation catalogue (135 entries)

en: Home
is: Heim

en: Title
is: Yvirskrift

en: Body
is: Skrokkur

en: Pages
is: Síður

en: Status
is: Støða

en: Delete
is: Strika

en: Operations
is: Atgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Virði

en: Email address
is: Teldupostbústaður

en: Type
is: Slag

en: Author
is: Høvundur

en: Closed
is: Stongd

en: List
is: Listi

en: Actions
is: Gerðir

en: Remove
is: Tak burtur

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Mál

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkjað

en: Enabled
is: Virkjað

en: Administration
is: Fyrisiting

en: Comments
is: Viðmerkingar

en: More
is: Meira

en: Tags
is: Frámerki

en: Yes
is: Ja

en: No
is: Nei

en: Download
is: Tak niður

en: Version
is: Útgáva

en: view
is: vís

en: Advanced options
is: Framkomnar setingar

en: Edit
is: Broyt

en: Date
is: Dagfesting

en: Size
is: Stødd

en: Search
is: Leita

en: Reset
is: Tómstilla

en: default
is: standard

en: Message
is: Boð

en: No log messages available.
is: Eingi gerðalistaboð eru tøk.

en: Category
is: Bólkur

en: Name
is: Navn

en: Export
is: Flyt út

en: Taxonomy term
is: Taksonomi orð

en: Preview
is: Undansýning

en: Save
is: Goym

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Standard

en: View
is: Vís

en: Menu
is: Valmynd

en: Updated
is: Dagført

en: Text
is: Tekstur

en: Attachment
is: Viðfesti

en: Upload
is: Uppsending

en: User
is: Brúkari

en: Contact
is: Kontakt

en: Question
is: Spurningur

en: All
is: Øll

en: Active
is: Virkin

en: Page title
is: Yvirskrift á síðu

en: Block
is: Blokkur

en: Page
is: Síða

en: Logo
is: Búmerki

en: Url
is: Leinki

en: Header
is: Síðuhøvd

en: Footer
is: Síðufótur

en: Custom
is: Sergjørt

en: Roles
is: Leiklutir

en: Comment
is: Viðmerking

en: Hostname
is: Vertsnavn

en: Published
is: Útgivið

en: Filter
is: Filtur

en: Location
is: Pláss

en: Promoted to front page
is: Víst á forsíðuni

en: Sticky at top of lists
is: Fest ovast á listum

en: Last access
is: Seinasta atgongd

en: Severity
is: Álvarsemi

en: Watchdog
is: Vaktarhundur

en: Last update
is: Seinasta dagføring

en: Authored by
is: Skrivað hevur

en: Plain text
is: Reinur tekstur

en: Details
is: Nágreining

en: Table
is: Talva

en: Navigation
is: Navigatión

en: Role
is: Leiklutur

en: User login
is: Brúkara-innriting

en: Users
is: Brúkarar

en: Save changes
is: Goym broytingar

en: Anonymous
is: Ónevndur

en: Profile
is: Vangamynd

en: Operation
is: Gerð

en: Tracker
is: Spormótul

en: Germany
is: Týskland

en: Austria
is: Eysturríki

en: Switzerland
is: Sveis

en: Authored on
is: Skrivað tann

en: Show
is: Vís

en: English
is: Enskt

en: Member for
is: Limur í

en: Front page
is: Forsíða

en: Languages
is: Mál

en: Your message has been sent.
is: Tíni boð eru send.

en: Blocked
is: Sperrað

en: Revision
is: Útgáva

en: comment
is: viðmerking

en: Unpublished
is: Ikki givið út

en: by
is: av

en: Anonymous user
is: Ónevndur brúkari

en: Go to page @number
is: Far til síðu @number

en: Language switcher
is: Skift millum mál

en: Block description
is: Lýsing av blokki

en: Blocks
is: Blokkar

en: Permission
is: Rættindi

en: Subtitle
is: Næsta yvirskrift

en: Language code
is: Málkota

en: Profiles
is: Vangamyndir

en: Account settings
is: Kontusetingar

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
is: Ein brúkarin verður mettur at vera á heimasíðuni so mikið leingi eftir at hann seinast vitjaði eina síðu.

en: German
is: Týskt

en: Edit comment
is: Broyt viðmerking

en: Machine name
is: Maskinnavn

en: Additional information
is: Fleiri upplýsingar

en: Translate
is: Týð

en: Not enabled
is: Ikki virkjað

en: Error message
is: Feilboð

en: User account
is: Brúkarakonta

en: Warning message
is: Ávaringarboð

en: Primary tabs
is: Fyrstu spjaldur

en: Secondary tabs
is: Næstu spjaldur

en: Who's new
is: Hvør er nýggjur

en: Language name
is: Navn á máli

en: Select language
is: Vel mál

en: Personal contact form
is: Persónligt kontaktoyðublað

en: Edit field
is: Broyt rein

en: Who's online
is: Hvør vitjar nú

en: Status message
is: Støðuboð
